Egészen májusig látható Ai Weiwei, a kínai provokátor kiállítása Olaszországban. A művész legújabb műveivel ezúttal Bolognában találkozhatunk, de hamarosan a tengerentúlon is láthatjuk munkáit. Az olaszországi Ki vagyok én? című kiállítás a hagyomány és a kísérletezés, a megőrzés és a pusztítás közötti feszültségekre összpontosít, a márciusban nyíló amerikai tárlat pedig korábbi műveire összpontosít majd.
A Palazzo Favában megrendezett kiállítást a művész mesterséges intelligenciával folytatott beszélgetése ihlette, alkotói univerzuma a hagyomány és a kísérletezés, a megőrzés és a pusztítás közötti folyamatos feszültségében mutatja be a művészt. Ai Weiwei elkötelezettsége és az igazság iránti folyamatos keresése, amely miatt politikai üldözötté vált, valamint az a képessége, hogy a médiumok széles skáláját használja komplex és provokatív gondolatok kifejezésére.
Ai Weiwei a világ legnépszerűbb művészei közé tartozik, aki egy évtized után egyébként először kap majd amerikai retrospektív kiállítást jövőre a Seattle-i Művészeti Múzeumban. Legutóbbi retrospektív kiállítása, amelyet először 2012-ben a washingtoni Hirshhorn Múzeum és Szoborkertben rendeztek meg, nagy sikert aratott, a kritikusok elismerését és jelentős tömegeket vonzott. A 2025. március 12-én nyíló, több mint 100 művet felvonultató kiállítás kurátora Foong Ping, a múzeum kínai művészetért felelős kurátora lesz, aki elmondta, hogy a tárlat Ai művészetét és aktivizmusát, valamint a kettő közötti kapcsolódási pontokat vizsgálja majd, és fő célja, hogy a 80-as és ’90-es évekbeli művészetére világítson rá, életművének egy olyan időszakára, amely az Egyesült Államokban kevésbé ismert, annak ellenére, hogy a korszak nagy részében egyébként az országban élt. Ebben az időszakban Ai Marcel Duchamp és Andy Warhol bűvöletében dolgozott, és olyan konceptuális műveket készített, amelyek megkérdőjelezték a szerzőséget, és számos társadalmi kérdést vetettek fel, a kínai bevándorlói státuszától kezdve az AIDS-válságig. „Az a szándékom, hogy találjak egy közös nyelvet, amely leírja a trendeket és a mintákat, azokat a dolgokat, amelyek kiállták az idő próbáját, azokat a dolgokat, amelyekről az első évtizedében gondolkodott, és amelyek még évtizedek múltán is vele vannak” – mondta.
A viták és botrányok nem kerülték el Ai Weiwei munkásságát. A kínai kormány őrizetbe vette, miután kritizálta azt, és felszólalt a bevándorlók mellett, miközben olyan helyeken élt, amelyek nem voltak befogadóak velük szemben, nemrégiben pedig a közösségi médiában Izraelről és a Hamászról tett megjegyzései miatt képviselője, a Lisson Gallery elhalasztott egy kiállítást.
Foong elmondta, hogy kiállítása nem zárkózik el a különböző vitáktól, amelyekbe Ai belekeveredett. „Ő lázadó – provokátor” – mondta. „Ez a munkája. Az „Ai, Rebel: The Art and Activism of Ai Weiwei” című kiállítás 2025. szeptember 7-ig látható majd.