Osgood Perkins rendező kreatív csavarokkal adaptálta a mozikba Stephen King kultikus horrornovelláját, A majmot, ügyesen kijátszva azokkal a Disney szerzői jogi akadályait.
Osgood Perkins tavaly nagy hullámokat kavart a filmvilágban, amikor kiderült, hogy Stephen King „A majom” című hátborzongató novelláját adaptálja majd a nagyvászonra. A február 21-én a mozikba kerülő film rendezője elmondta, milyen különleges akadályokkal kellett szembenéznie, amikor megkapta a megbízást. King 1980-as novellája a Csontkollekció (1985) című gyűjteményben jelent meg. „A majom” egy cintányéros játékmajom körül forog – ami egy olyan játék, amely hírhedt kapcsolatban áll a halállal. Perkinsnek azonban meg kellett változtatnia a film kedvelt ütőhangszeres elemét, mivel a Disney birtokolja a cintányérok jogait a „Toy Story 3”-ban látott ikonikus játékmajom feltűnése miatt. „Amikor megkaptam a megbízást, a producer azt mondta: »Egyébként a Disney tulajdonában vannak a cintányérok, a Toy Storyban szereplő játékmajom miatt.«”. Ahelyett, hogy ezt hátráltatásnak tekintette volna, Perkins elfogadta a kihívást: „Ez egyike azoknak a dolgoknak, amikor a korlátozásból lehetőség lesz.” Perkins a jellegzetes cintányért dobra cserélte, a dobok hangzását pedig egy egyfajta menethez hasonlította, amivel aztán a filmben könnyedén növeli a feszültséget, mielőtt valami baljóslatú dolog történik. „Azt gondoltam: ‘Ez egyszerűen nagyszerű! Köszönöm, Disney. Jobban szeretem!”” A rendező egyébként maga is King regényein nevelkedett, kedvencének pedig a Creepshow és a Tortúra műveket nevezte meg. „Gyerekként nagyon jól szórakoztam Stephen King művein” – emlékezett vissza Perkins. Apja a televízió helyett már korán az irodalomra helyezte a hangsúlyt, és már korán elválaszthatatlan kapcsolatot teremtett King műveivel.
A legsikeresebb Stephen King adaptációk a mozikban
1. Az (2017), 327 millió dollár
2. Az – Második fejezet (2019), 211 millió dollár
3. Halálsoron (1999), 136 millió dollár
4. 1408 (2007), 71 millió dollár
5. Tortúra (1990), 61 millió dollár
6. Kedvencek temetője (1989), 57 millió dollár
7. Kedvencek temetője (2019), 54 millió dollár
8. Állj ki mellettem! (1986), 52 millió dollár
9. A Setét Torony (2017), 50 millió dollár
10. A titkos ablak (2004), 48 millió dollár
Perkins korábban olyan filmekkel tette le a névjegyét a horror műfajában, mint a February (2015) és a tavalyi év egyik legnagyobb indie sikere, a Longlegs: A rém. Míg korábbi filmjei jellemzően a komolyabb pszichológiai horror felé hajlanak, a rendező most úgy látta, hogy A majommal ezúttal inkább a horrorkomédia útját járja be. „El akartam távolodni a megszállt játékokról szóló komolyabb filmektől, amelyek nem csengenek nekem”.
A majom című filmet a Stephen King-adaptációk újabb nagyobb hulláma követi majd hamarosan. A Borzalmak városa tavalyi, nem túl jól sikerült rebootja után olyan projektek várhatók, mint Mike Flanagan The Life of Chuck című filmje, az HBO előzmény-minisorozata, az It: Welcome to Derry, és Edgar Wright jövőre megjelenő The Running Man-je.