Budapest     Debrecen     Szeged     Miskolc     Pécs     Győr     Nyíregyháza     Kecskemét     Székesfehérvár     Szombathely     Szolnok     Érd     Tatabánya     Sopron     Kaposvár     Veszprém     Békéscsaba     Zalaegerszeg     Eger     Nagykanizsa     Salgótarján     Esztergom     Dunaújváros     Hódmezővásárhely     Szekszárd     

Nagy Egyiptomi Múzeum: Új otthonra talált az egyiptomi történelem

Két évtizeddel az építkezések megkezdése után egyre közelebb kerülünk a világ legnagyobb múzeumának végleges megnyitásához.

12 hatalmas, felbecsülhetetlen értékű műtárgyakat tartalmazó galériájával máris történelmet ír a kairói Nagy Egyiptomi Múzeum. A több mint 5 millió (!) négyzetméteres múzeumnak csak egy része nyílt meg októberben: a hatemeletes, a piramisokra néző nagy lépcsőház és a műemlékeket, fáraószobrokat és szarkofágokat tartalmazó átrium. A létesítmény többi részét a közeljövőben avatják majd fel, amikor pedig végre teljesen megnyílik, ez lesz a legnagyobb múzeum, amelyet egyetlen civilizációnak szenteltek. A múzeum, amely alig több mint egy mérföldre északra található a Gízai Nagy Piramisoktól Kairó mellett, közel 4000 látogatót vár a bemutatkozásra, mondta Al-Tayeb Abbas, a múzeum igazgatóhelyettese az NBC Newsnak.

A múzeum tervei elég ígéretesen indultak: az egyiptomi kormány 2002-ben egy gigantikus, világméretű tervpályázatot hirdetett, majd alig néhány héttel később ünnepélyesen le is tették az első alapkövet. 2003-ra kiválasztottak egy ír tervező céget, és két évre rá 2005-ben megkezdődött az építkezés. Aztán a világ várakozott, mivel a globális és helyi események kisiklatták az ambiciózus projektet: előbb, 2011-ben az arab tavasz politikai felfordulásai vezettek a turizmus elmaradásához, majd éppen amikor a stabilitás és a turisták kezdtek visszatérni, a COVID-19 világjárvány az egész világot megállította. 2018 óta számos hivatalos bejelentés született a múzeum közelgő megnyitásáról, ám az igért időzítés végül minden alkalommal elmaradt. …egészen 2024-ig. A több mint 1 milliárd dollárból épült megaprojekt most naponta 4000 látogató előtt nyitja meg termeit. Eissa Zidan, a múzeum előzetes restaurálási és régiségtranszfer főigazgatója szerint minden most megnyílt terem a legfejlettebb technológiával van felszerelve, és multimédiás bemutatókkal ismertetik az ókori egyiptomiak, köztük a királyok életét.

A látogatókat először az ókori Egyiptom legendás fáraójának, Nagy Ramszesznek egy 3200 éves kolosszális szobra fogadja. A szobor az egyik első és legnagyobb műtárgy, amelyet 2018-ban szállítottak az új múzeumba, és azon 100 ezer műtárgy között van, amelyet a kairói Tahrír téri Egyiptomi Múzeumból és az ország más múzeumaiból hoztak. A múzeum tetejére a Nagylépcső vezet fel, amelyet az ókori Egyiptom uralkodóinak néhány érintetlen szobra szegélyez. A tetején pedig a piramisok kilátása nyílik a magasba törő mennyezetről.

A nagyszabású múzeum teljes bejárásához bizony időre van szükség. „Legalább egy-két órát vesz igénybe, hogy a szobrok legalább talán 20%-át megnézzük” – mondta Hawass. Minden egyes darab, köztük a hatalmas, gránitba faragott királyi mellszobrok, a türkizkékkel és korallal díszített arany nyakláncok és egy több méter hosszú konzervált papirusz, mind-mind kellő és elegendő teret kap végre, hogy egy alaposan modern és nyugodt környezetben értékelhessük.

A múzeum egyik legértékesebb kincsei közé tartozik Tutanhamon híres arany maszkja. A maszkot, amely szerencsésen túlélte a sírrablókat és az ügyetlen restaurálási kísérleteket, saját szobát kapott a múzeumban – mondta Hawass, ugyanakkor elmondta, hogy a Tutanhamon-kiállítás – Egyiptom talán leghíresebb régészeti kincse – nem kerül azonnal a nyilvánosság elé, mert a kurátorok a közel-keleti harcok elcsendesedésére várnak a nagyszabású, globális megnyitóval.