Budapest     Debrecen     Szeged     Miskolc     Pécs     Győr     Nyíregyháza     Kecskemét     Székesfehérvár     Szombathely     Szolnok     Érd     Tatabánya     Sopron     Kaposvár     Veszprém     Békéscsaba     Zalaegerszeg     Eger     Nagykanizsa     Salgótarján     Esztergom     Dunaújváros     Hódmezővásárhely     Szekszárd     

Oscar 2025: Végre a megérdemelt tiszteletet kapja a horror műfaja

A horrort évről évre nélkülözik a legfontosabb díjátadókról, annak ellenére, hogy nemcsak a közönség körében népszerű, hanem a kritikusok által is elismert alkotásokról beszélünk. Ugyan A bárányok hallgatnak uralta az 1992-es Oscar-díjkiosztót 33 évvel ezelőtt, de úgy tűnt ez csupán egy ritka kivétel volt a szabály alól. Hogy van az, hogy Toni Collette még csak egy jelölést sem kapott az Örökség (20018) című filmért? De említhetnénk Nicole Kidmant, aki A másokért (2001) vagy Christian Bale-t, aki az Amerikai pszichóért (2000) volt érdemtelenül mellőzve. A múlt héten közzétett Oscar-jelölések azonban nagy meglepetést tartogattak, a horrort idén több kategóriában is jelölték, olyan főkategóriákban, mint a legjobb film, a legjobb rendező vagy éppen a legjobb színésznő. Nagy részük a zseniális body horrornak, A szernek és persze Demi Moore alakításának köszönhető, de a Nosferatu, az Alien: Romulus és A lány tűvel is elismerést, illetve jelölést kapott. Talán valami változik…

Az Oscar-díj történetében mindössze hat horrorfilmet jelöltek a legjobb film kategóriában: Az ördögűző (1973), A cápa (1975), A hatodik érzék (1999), Fekete hattyú (2010), Get Out (2017) és a már említett egyetlen győztes, A bárányok hallgatnak (1991).

A szer volt az év egyik legtöbbet emlegetett filmje. A Coralie Fargeat (Bosszú) által írt és rendezett, Demi Moore, Margaret Qualley és Dennis Quaid főszereplésével készült body horror arról szól, hogy egy hollywoodi, idősödő női sztár milyen messzire megy el, hogy a csúcson maradjon, vagy legalábbis ne tegyék parkolópályára. A film nemcsak a kritikusok kedvence volt, hanem még a kasszáknál is sikert aratott, és világszerte 76 millió dollárt hozott. Az egész éves figyelem aztán ahhoz vezetett, hogy az év egyik legnagyobb fesztivál sikere lett. 228 díjra jelölték, ami közül ezidáig 75-öt nyert. Demi Moore, aki karrierje legjobb alakítását nyújtja, eddig 17 díjat zsebelt be, ami azért is érdekes, mert meglepő módon ehhez a filmhez kapcsolódott élete első komoly jelölése. Most az Akadémia is felfigyelt rá, ugyanis Demi Moore-t jelölték a legjobb színésznőnek, és jelenleg a kategória legesélyesebbének számít. A jelölések azonban nem érnek véget Demi Moore-ral. A szer a tíz jelölt között van a legjobb film, a legjobb rendező és a legjobb eredeti forgatókönyv (Fargeat), valamint a legjobb smink és frizura (Pierre-Olivier Persin, Stéphanie Guillon és Marilyne Scarselli) kategóriában is.

In-Between Media

Sajnos a dicsérő kritikák ellenére a Nosferatu nem volt elég a legjobb film jelöléshez, sem a nagyszerű Robert Eggersnek (A boszorkány) a legjobb rendezői díjhoz. A Nosferatu azonban nem maradt ki az idei jelöltek közül, sőt összesen 4 Oscar-díj jelölést kapott, a legjobb smink és frizura, a legjobb fényképezés, a legjobb kosztüm dizájn, és a legjobb produkciós dizájn kategóriában. Az Alien filmek rajongói is örülhetnek! Fede Álvarez Alien: Romulus című filmje az egyik legjobb Alien-folytatás volt az 1986-os Aliens óta, de nem feltétlenül kiáltották ki díjesélyesnek, végül Eric Barba, Nelson Sepulveda-Fauser, Daniel Macarin és Shane Mahan a legjobb vizuális effektekért kaptak egy-egy jelölést. Ám ami mind közül a legnagyobb meglepetés, az A lány a tűvel című dán horror a legjobb idegennyelvű alkotások mezőnyében! A Karoline nevű apácáról (Vic Carmen Sonne) szóló fekete-fehér rémfilmet korábban Golden Globe-díjra is jelölték ebben a kategóriában.