Budapest     Debrecen     Szeged     Miskolc     Pécs     Győr     Nyíregyháza     Kecskemét     Székesfehérvár     Szombathely     Szolnok     Érd     Tatabánya     Sopron     Kaposvár     Veszprém     Békéscsaba     Zalaegerszeg     Eger     Nagykanizsa     Salgótarján     Esztergom     Dunaújváros     Hódmezővásárhely     Szekszárd     

Mentsük meg a Földet David Attenborough-val!

Május 8-ától látható új dokumentumfilmjében mindannyiunk kedvenc természettudósa arról elmélkedik, hogy élete végéhez közeledik. Nem ez az első alkalom, hogy a legenda emlékeztet minket halandóságára, hiszen a közelmúltban készült munkáinak nagy részében gyakran beszél arról, hogy még nem késő helyrehozni a dolgokat – még ha nem is lesz ott, hogy megtapasztalja az eredményeket. A Föld megmentésének kulcsa pedig „nem a szárazföldön, hanem a tengeren keresendő”.

A héten a mozikba kerülő „Oceán David Attenborough-val” egy „lélegzetelállító utazásra visz el minket, amely megmutatja, hogy sehol sehol sincs annyi élet, csoda és meglepetés, mint az óceánban, megmentése pedig nyilvánvalóan létfontosságú”. „Amikor kisfiúként először láttam a tengert, úgy gondoltam rá, mint egy hatalmas vadonra, amelyet meg kell szelídíteni és uralni az emberiség javára” – mondja a biológus és természettörténész. Az új dokumentumfilmben, a május 9-én 99. születésnapját ünneplő Attenborough arról beszél, hogy élete „egybeesett az óceánok felfedezésének nagy korszakával”, és megosztja velünk, hogy miért is tartja az egészséges óceán miért tarthatja „stabilan és virágzóan” az egész bolygónkat, egyúttal az óceánt a „legfontosabb helyként” jelöli meg, aminek rendbetétele elsődleges Földünk megmentéséhez.

„Ha megmentjük a tengert, megmentjük a világunkat. Miután egy életen át filmeztem a bolygónkat, biztos vagyok benne, hogy nincs ennél fontosabb dolog. Az óceán gyorsabban helyreállhat, mint azt valaha is gondoltuk.”

Talán nincs még egy ember, aki annyi embert inspirált, mint Sir David Attenborough, aki a természet világát hozta el otthonainkba. A felfedezés, az innováció és a felvilágosítás iránti kitartó vágyának köszönhetően hatása hatalmasabb, mint gondolnánk. Attenborough író, természettudós 1926. május 8-án született, a cambridge-i Clare College-ban tanult, majd 1952-ben gyakornokként kezdett el dolgozni a BBC-nél, ahol az első színes adásokat felügyelte Európában. Az elmúlt 70 évben a természettudományi műsorok hangjaként ismertük meg, és olyan díjnyertes műsorokkal ajándékozott meg minket, mint az Élet a Földön, A növények magánélete vagy A kék bolygó. Több mint 40 állat- és növényfajt neveztek el róla, felfedezett feltérképezetlen területeket és találkozott a Föld legtávolabbi lakóival.