Budapest     Debrecen     Szeged     Miskolc     Pécs     Győr     Nyíregyháza     Kecskemét     Székesfehérvár     Szombathely     Szolnok     Érd     Tatabánya     Sopron     Kaposvár     Veszprém     Békéscsaba     Zalaegerszeg     Eger     Nagykanizsa     Salgótarján     Esztergom     Dunaújváros     Hódmezővásárhely     Szekszárd     

Miért nem működik ma az elkeseredettségi index?

Amikor a közgazdászok megalkották a “misery indexet” (elkeseredettségi indexet) – a munkanélküliségi és inflációs ráták egyszerű összegét -, ez lett a gazdasági fájdalmak felmérésének egyik legfontosabb mérőszáma. Jimmy Carter 1976-ban Gerald Ford bírálatára használta fel az indexet, Ronald Reagan pedig később politikai fegyverként használta fel, hogy rávilágítson Carter növekvő gazdasági nehézségekkel folytatott küzdelmeire. A misery-index segített meghatározni ezeket a kampányokat, és egyértelmű kapcsolatot mutatott a gazdasági kellemetlenségek és a választói magatartás között.

Na de ugorjunk most egészen 2024-ig, amikor is a misery-index kedvező eredményt sugallt a Biden-kormányzat örökségére nézve. Joe Biden hivatali ideje alatt, amely alatt Kamala Harris volt ugye az alelnök, az index 7,8-ról 6,7-re csökkent, ennek a csökkenésnek pedig, amelyet az enyhülő infláció és az erős munkaerőpiac jellemzett, optimizmust kellett volna jeleznie. A látszólag egészségesebb gazdaság ellenére Harris mégis veszített. Ami érdekes, hogy Amerika kevésbé tűnt „szerencsétlennek” ezen a mérőszámon, mint a korábbi választási sikerek korszakaiban. Gondoljunk csak Reagan 1984-es elsöprő újraválasztására vagy Bill Clinton 1996-os második ciklusbeli győzelmére!

A választói elégedetlenség azonban nem csak Amerikában jellemző. Szerte a világon 2024-ben a hivatalban lévők szenvedtek a szavazásokon. A francia Emmanuel Macrontól a japán Liberális Demokrata Pártig a kormányzó vezetők a gazdasági fellendülés ellenére is szembesültek a visszahatásokkal. A közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy ez a beiktatás-ellenes hullám félrevezetheti a döntéshozókat, és beárnyékolhatja a pánik utáni monetáris ösztönzőkből származó valódi nyereséget. A gyors fellendülés megakadályozta a 2008 utáni stagnálás megismétlődését, de úgy tűnik, hogy ez nem tükröződik politikai hálában. A gazdasági elmélet és a választói vélemények közötti szakadék valami mélyebbre utalhat. A nyomor-index finomítására tett korábbi erőfeszítések nem oldották meg a rejtélyt. Robert Barro 1999-es kísérlete, amely a hosszú távú kamatlábakat és a gazdasági növekedési résekkel egészítette ki, szintén nem tudta megjósolni a választói magatartást. A 2000-es választásokon például Al Gore annak ellenére veszített, hogy Bill Clinton alatt a gazdaság bizony javult. Ez rávilágít egy igazságra, amelyet a közgazdászok most fedeznek fel újfent: a gazdasági kiindulópontok és a háztartások valós körülményei alapvetően számítanak.

Bár a munkanélküliség csökkent Biden elnöksége alatt, sok választó érezte a növekvő megélhetési költségek és a világjárvány idején kimerült megtakarítások fájdalmát. A rendelkezésre álló reáljövedelem az erős munkaerőpiac ellenére továbbra is alacsonyabb, mint 2021-ben. A szavazók valószínűleg kedvezőtlenül hasonlították össze ezt a valóságot a Donald Trump alatti, pandémiát megelőző gazdasági stabilitással, amikor is a misery-index bizony a történelmi mélypontok közelében volt. A fogyasztói inflációs mérőszámokból gyakran kizárt kamatlábak tovább bonyolítják ezt a megítélést. Egy nemrégiben készült dokumentum rámutat, hogy az emelkedő jelzálog- és hitelköltségek jelentősen elmérgesítették a fogyasztói hangulatot, ezek bevonása az inflációs mérésekbe pedig jobban illeszkedik a hétköznapi emberek gazdasági tapasztalataihoz.

Végső soron, bár a járvány utáni politikák elősegítették a növekedést, a kritikusok szerint szükségtelen inflációt váltottak ki. A gazdasági fellendülésről folytatott viták során a jövőbeni megközelítéseket az ilyen hibás lépések minimalizálására összpontosítva – az árszabályozáshoz hasonló szélsőséges intézkedések nélkül – lehet meghatározni. Úgy tűnik, az elkeseredettségi index még mindig tartogat tanulságokat a politikusok és a közgazdászok számára egyaránt.