Budapest     Debrecen     Szeged     Miskolc     Pécs     Győr     Nyíregyháza     Kecskemét     Székesfehérvár     Szombathely     Szolnok     Érd     Tatabánya     Sopron     Kaposvár     Veszprém     Békéscsaba     Zalaegerszeg     Eger     Nagykanizsa     Salgótarján     Esztergom     Dunaújváros     Hódmezővásárhely     Szekszárd     

Visszatérés a valóságba (1. rész): Az otthoni munka, mint a pandémiás korszak emléke

A vita a távmunka és az irodába való visszatérés (RTO) mandátumának előnyeiről lázasan folyik. Olyan vállalatok, mint az Amazon, a Dell, a JPMorgan és az európai Stellantis nemrégiben bevezették vagy kiterjesztették az RTO-irányelveket, hivatkozva elsősorban az együttműködésre, a termelékenységre és természetesen a vállalati kultúrára gyakorolt előnyeikre. Míg a világjárvány idején a távmunka a szükségszerűség miatt és a technológia által lehetővé tett módon megugrott, e modellek hosszú távú fenntarthatóságát pedig jelenleg is vizsgálják.

Sok szervezet számára a távmunkavégzésre vonatkozó megbízás azonban jóval több, mint a járvány előtti normák visszaállítására való felhívás; stratégiai eszköz a termelékenység növelésére, az együttműködés fokozására, és egyes esetekben a munkaerő-csökkentés révén a költségek kezelésére.

Az irodába való visszatérés üzleti érvei

Az RTO-előírásokat gyakran kritizálták, hogy szükségtelenek vagy akár regresszívek, sok vállalati vezető azonban ennek éppen az ellenkezőjét állítja: a ResumeBuilder által végzett felmérés szerint az üzleti vezetők 63%-a tapasztalta a termelékenység növekedését az irodai dolgozók körében, 65%-uk a kommunikáció, 61%-uk pedig a dolgozók elkötelezettségének javulását. Ezek a számok rávilágítanak a személyes munkavégzés egyik kritikus előnyére: a spontán együttműködés elősegítésére és a munkafolyamatok racionalizálására való képességre – olyan elemekre, amelyeket nehéz megismételni távoli környezetben.

Bár a távmunka hívei gyakran hivatkoznak olyan tanulmányokra, amelyek az önbevalláson alapuló termelékenységnövekedést mutatják, ezek a mérőszámok gyakran nagyon is szubjektívek, és nem veszik figyelembe a kritikus árnyalatokat. A Prodoscore adatai például, amelyek több mint 100 millió adatpontot elemeztek, azt találták, hogy a termelékenység nagymértékben függ az egyéntől és a vezetéstől – nem pedig a helytől. Továbbá a távoli felállásokra támaszkodó szervezetek gyakran küzdenek az elszámoltathatósággal, amit a BambooHR megállapítása is bizonyít, miszerint a munkavállalók 42%-a úgy érzi, hogy csak azért jelenik meg az irodában, hogy lássák, és ezt a jelenséget a hibrid modellekben a rossz vezetési gyakorlatok csak súlyosbítják.

Pénzügyi teljesítmény és költségoptimalizálás

Az RTO-megbízások a pénzügyi szükségletekkel is összhangban vannak. Az olyan vállalatok, mint a JPMorgan Chase, az irodán belüli munkavégzést a hosszú távú nyereségesség és a működési hatékonyság megőrzésének eszközeként jelölték meg. A 2023-ban rekordot döntő, 58,5 milliárd dolláros éves nyereség ellenére a JPMorgan 2024-ben ötnapos RTO-irányelvet vezetett be, a személyes együttműködés pótolhatatlan értékére hivatkozva. A Barron’s által megtekintett belső dokumentumokból kiderült, hogy a JPMorgan vezetése teljes mértékben tisztában volt a lehetséges rövid távú lemorzsolódással, de a vállalati kultúra fenntartása és a stratégiai célokkal való összhang biztosítása érdekében szükségesnek ítélte a kompromisszumot.

Az RTO-előírásokat végrehajtó vállalkozások továbbá gyakran hivatkoznak az összevont irodai műveletekkel járó költségmegtakarításokra. Bár a távmunka csökkentheti az egyéni ingázási költségeket, gyakran vezet párhuzamos infrastruktúrához és az erőforrások kevésbé koherens felhasználásához. A Yelp például több mint 90%-kal csökkentette irodaterületét, amivel milliókat takarított meg, de a közös fizikai terekben rejlő együttműködési előnyök rovására – ezt az áldozatot pedig nem minden vállalat hajlandó meghozni.

Hivatkozások:
ResumeBuilder, „63% of Business Leaders Say Return-to-Office Has Improved Productivity,” January 2024.
BambooHR felmérés, „Employee Sentiment on Return-to-Office Policies,” 2024.
Barron’s, „JPMorgan Chase’s Record Profits and New RTO Policies”, 2024. január.
Prodoscore, „Productivity Insights from Over 100 Million Data Points”, 2023.