A különböző személyiségtípusok hosszú távon feltűnően eltérő módon reagáltak a távmunkára. Egyes szakemberek jól érzik magukat a távmunkában, míg mások a motivációval, az elszámoltathatósággal vagy a személyes együttműködés hiányával küzdenek. Ezeknek a különböző reakcióknak a felismerése döntő fontosságú a különböző igényeknek és erősségeknek megfelelő munkahelyi irányelvek kialakításában.
WFH-siker: Úgy tenni, mintha a rés univerzális lenne
Az otthonról történő munkavégzésről szóló vita egyik kritikus tévedése az a feltételezés, hogy minden ágazat képes a távmunka vagy a hibrid modellek keretében boldogulni. A gyakran idézett sikertörténetek – technológiai cégek, marketingügynökségek és más tudásvezérelt iparágak – olyan ágazatokat képviselnek, ahol a feladatok eredendően alkalmasak a távmunkára. Ezek a példák azonban korántsem általános érvényűek. A feldolgozóiparra, a kiskereskedelemre, az egészségügyre vagy a pénzügyi szolgáltatásokra támaszkodó iparágakban a személyes jelenlét gyakran szerves részét képezi a működésnek. A WFH sikertörténetek túlságosan általánosítva figyelmen kívül hagyják a munkaerőigények sokféleségét, és azzal a kockázattal járnak, hogy a szélesebb gazdasági környezetet félreértelmezik.
Az önbevalláson alapuló termelékenységi állítások hibái
A távmunka hívei közül sokan hivatkoznak olyan tanulmányokra, amelyek a magasabb termelékenységre és a munkával való elégedettségre utalnak. A Bospar 2024-es felmérése például azt állította, hogy a távmunkások 61%-a érezte magát produktívabbnak otthon, 81%-uk pedig jobb egyensúlyt talált a munka és a magánélet között. Ezek az eredmények azonban gyakran inkább önértékelésre, mint objektív teljesítményadatokra támaszkodnak. Nicholas Bloom, a Stanford közgazdásza arra figyelmeztetett, hogy a távmunkaviszonyok kezdeti termelékenységi kiugrásai ritkán tarthatók fenn hosszú távon. Ehelyett a rosszul irányított távoli csapatokban gyakran csökken az elmélyült munka és az innováció, amelyek mindkettő kritikus fontosságú a versenyelőny megszerzéséhez.
Hivatkozások:
Bospar, „A távmunka pénzügyi és környezeti előnyei”, 2024. december.
Nicholas Bloom, „Stanford Research on Hybrid Work Models”, 2023.
Reputation Leaders, „Consumer Perceptions of RTO Policies,” 2024.
Guy Thornton, „Az irodaközpontú munka mellett szóló érvek”, 2024.