Lassuló gazdaságának kezelése és az ingatlanpiac lefelé tartó spiráljának megállítása érdekében a kínai központi bank, a Kínai Népbank (PBOC) a közelmúltban egy sor jelentős intézkedést mutatott be, amelyek célja, hogy megkönnyítse a háztartások és a vállalatok számára a hitelfelvételt.
A merész lépések a kínai kormány aggodalmát tükrözik a lassú gazdasági növekedés és a széles körű árcsökkenés miatt, amelyek a járvány utáni időszakot jellemezték. Szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy ezek a lépések önmagukban nem biztos, hogy elegendőek a lassulás megfordításához. A PBOC stratégiájának középpontjában az irányadó kamatlábak csökkentése áll: a hétnapos irányadó kamatlábat 1,7 százalékról 1,5 százalékra csökkentették, hogy ezzel próbálják ösztönözni a hitelfelvételt, emellett pedig a kereskedelmi bankok számára engedélyezték, hogy csökkentsék tartalékolási követelményeiket, ami mintegy 140 milliárd dollárt szabadít fel a vállalkozásoknak és háztartásoknak történő hitelezésre. Ezek az intézkedések a hitelfelvétel növelését hivatottak ösztönözni, de a hatás attól függ, hogy a vállalkozások elég magabiztosak lesznek-e ahhoz, hogy további adósságot vállaljanak. A PBOC ezenfelül az ingatlan értékének 25 százalékáról 15 százalékára csökkentette a minimális előlegfizetési kötelezettséget a második lakások esetében, amelyeket általában befektetésként vásárolnak. A lépés célja a kereslet élénkítése a súlyosan depressziós lakáspiacon. A kínai lakásárak az elmúlt három évben évente mintegy 10 százalékkal csökkentek, ami aláássa az ingatlanszektorba – a kínai háztartások vagyonának sarokkövébe – vetett bizalmat. Sok család számára az ingatlanok teszik ki vagyonuk több mint kétharmadát, és a piac visszaesése a fogyasztói kiadások jelentős csökkenéséhez vezetett.
Az ingatlanpiac további támogatása érdekében a PBOC engedélyezte a bankoknak, hogy csökkentsék a meglévő jelzáloghitelek kamatlábait, csökkentve ezzel a lakástulajdonosok pénzügyi terheit. A jelzálogkamatok egyes hitelfelvevők esetében 4 százalék alá csökkenhetnek, aminek célja a háztartások terheinek enyhítése, miközben a gazdasági tevékenységet is ösztönzi. Ezek a csökkentések azonban a kínai kereskedelmi bankok bevételeit is megszorongatják, ami arra készteti a központi bankot, hogy engedélyezze a betéti kamatok csökkentését, hogy segítsen egyensúlyba hozni a bankok könyvelését. Ez viszont több fogyasztói költekezésre ösztönözhet, mivel a megtakarítások kevésbé vonzóvá válnak. A tőzsde összeségében pozitívan reagált a PBOC bejelentéseire, és a kínai részvények több mint 4 százalékkal emelkedtek. Bár a pénzpiacok fellendültek, az általánosabb gazdasági aggodalmak azonban továbbra is fennállnak. Felmérések szerint sok vállalkozás még a csökkentett kamatlábak mellett is vonakodik hitelt felvenni, mivel továbbra is bizonytalanok a jövőbeli eladásokat és a hitelek visszafizetési képességét illetően. Az ingatlanszektor folyamatos nehézségei, amelyek miatt számos fejlesztő összeomlással néz szembe, tovább rontják az üzleti és fogyasztói bizalmat.
E kihívások fényében a szakértők szerint többre lehet szükség a növekedés beindításához. Bár a központi bank intézkedései fontos lépést jelentenek, egyes közgazdászok szerint a nemzeti kormány fiskális támogatása elengedhetetlen. Azt javasolják, hogy a kínai kormány vegyen fel több adósságot az infrastrukturális projektek finanszírozására és a gazdaság fellendítését célzó közvetlen ösztönző intézkedésekre – ez a stratégia kiegészítheti a PBOC monetáris lazító erőfeszítéseit. Az, hogy a központi bank intézkedései biztosítják-e a szükséges gazdasági fellendülést, továbbra is bizonytalan. A csökkenő lakásárak, a gyenge fogyasztói kiadások és az óvatos vállalkozások miatt a kínai gazdaság teljes élénkítéséhez további monetáris lazítás és fokozott költségvetési támogatás kombinációjára lehet szükség.