A közösségi médiaplatformok egyre nagyobb vizsgálat tárgyát képezik a fiatal felhasználókra gyakorolt hatásuk miatt, különösen a magánélet, a biztonság és a mentális egészség tekintetében. Az Instagram, a tizenévesek körében egyik legnépszerűbb közösségi hálózat, új adatvédelmi intézkedések és ellenőrzések bevezetésével lépéseket tesz ezen aggályok kezelésére a kiskorú felhasználók számára.
Ezek a változtatások egy szélesebb körű kezdeményezés részét képezik, amelynek célja, hogy biztonságosabb és a kornak megfelelőbb online élményeket nyújtson a tizenévesek számára. Bár ezek az erőfeszítések elsősorban az Egyesült Államokra összpontosulnak, hasonló viták zajlanak Európa-szerte, ahol a szabályozó hatóságok szigorúbb korlátozásokat szorgalmaznak a közösségi médiaplatformok kiskorúakkal való interakciójára vonatkozóan. Ettől a héttől kezdve az Instagram a 18 év alatti felhasználók minden új és meglévő fiókját alapértelmezetten privát módba állítja. A privát módban a fiók tulajdonosának jóvá kell hagynia az új követőket, mielőtt azok megtekinthetnék, lájkolhatnák vagy kommentálhatnák a posztjait. A funkció célja, hogy megakadályozza a nem kívánt kapcsolatfelvételt, és megvédje a kiskorúakat a nem megfelelő vagy káros tartalmaktól. Ezen túlmenően az Instagram korlátozza a kiskorúak számára az érzékeny anyagokat, például a meztelenséget vagy az önkárosításról szóló beszélgetéseket, és korlátozza a közvetlen üzeneteket azoktól az emberektől, akiket nem követnek.
Míg ezeket a frissítéseket kezdetben az Egyesült Államokban, Kanadában, Nagy-Britanniában és Ausztráliában vezetik be, az Instagram azt tervezi, hogy 2024 elejétől kezdve más régiókra, köztük az európai országokra is kiterjeszti őket. Európától azonban nem idegen a közösségi média szabályozása. Az Európai Unió (EU) már több szabályt is bevezetett, például az általános adatvédelmi rendeletet (GDPR), amely szigorúbb adatvédelmi ellenőrzéseket ír elő, különösen a kiskorúak esetében. A nemrégiben elfogadott digitális szolgáltatási törvény (DSA) szintén fokozott elszámoltathatóságot követel a közösségi médiavállalatoktól, ami hatással lehet arra, hogy a platformok hogyan kezelik a fiatal felhasználókat.
A közösségi média tinédzserekre gyakorolt hatásával kapcsolatos aggodalmak a magánélet védelmén is túlmutatnak. A mentálhigiénés szakemberek és a gyermekek védelmezői azzal érvelnek, hogy az olyan kurátori tartalmaknak való kitettség, mint az irreális szépségszabványok vagy szélsőséges ideológiák, negatívan befolyásolhatják a serdülők mentális jólétét. Az EU kormányai is felfigyeltek erre. Franciaország például olyan jogszabályokat vezetett be, amelyek előírják a befolyásoló személyeknek, hogy közöljék, ha a képeket digitálisan megváltoztatták, és ezzel a lépéssel csökkenteni kívánják a fiatalokra nehezedő nyomást, hogy megfeleljenek az irreális testképnormáknak. Más országok, például Németország és Spanyolország szintén jogi kereteket vizsgálnak annak érdekében, hogy megvédjék a tizenéveseket a káros online tartalmaktól. Mindezen erőfeszítések ellenére azonban továbbra is nagy kihívást jelent az életkor igazolása. Sok tinédzser egyszerűen hazudik a koráról, hogy megkerülje a korlátozásokat. Ennek leküzdésére az Instagram új ellenőrző eszközökkel kísérletezik, például a kormeghatározó technológiával, amely videós szelfiket használ. Ezeket a technológiákat egyes országokban kísérleti jelleggel alkalmazzák, és várhatóan világszerte, így Európában is elterjednek.
A szülők számára az Instagram továbbfejlesztett felügyeleti eszközöket vezet be. Ezek a funkciók lehetővé teszik a szülők számára, hogy figyelemmel kísérjék gyermekük tevékenységét, használati korlátokat állítsanak be, és megtekinthessék azoknak a személyeknek a listáját, akikkel a tinédzserük nemrégiben kapcsolatba lépett. Ezek az eszközök a családok számára a kontroll egy további rétegét kínálják, kiegészítve a platform beépített korlátozásait.
A változások bevezetésével párhuzamosan folytatódik a vita arról, hogyan lehet a legjobban egyensúlyt teremteni a magánélet, a biztonság és a szabadság között a fiatal felhasználók számára. Bár az Instagram új irányelvei a helyes irányba tett lépésnek számítanak, egyértelmű, hogy a kormányok, a közösségi médiaplatformok és a családok közötti együttműködés elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonságosabb online környezetet teremtsünk a tizenévesek számára, mind az Egyesült Államokban, mind Európában.