San Francisco kapcsolata a Twitterrel, amely mostanra X néven alakult újjá, a végéhez közeledik. Az egykor a város technológiai reneszánszának szimbólumaként tündöklő közösségi médiaóriás most arra készül, hogy bezárja a város Mid-Market negyedében található főhadiszállását, ezzel a lépéssel pedig a város technológiai történelmének egy jelentős fejezete ér véget. Elon Musk a vállalat megmaradt dolgozóit Palo Altóban, San Joséban és Texasban található irodáiba helyezi át, San Francisco városi tisztviselői azonban korántsem szívbajosak a távozás miatt…
A Twitter San Franciscó-i jelenlétének története nagy reményekkel és ambíciókkal kezdődött, és a 2006-ban a városban alapított Twitter nagyon gyorsan a technológiai világ egyik elsőszámú kedvence lett. 2011-re a vállalat azzal fenyegetőzött, hogy a béradótól való megmenekülés érdekében elhagyja San Franciscót és Brisbane-be, egy kisebb városba költözik. Ed Lee, az akkori polgármester – a fejlődő technológiai óriás megtartása és a nagy recesszió elhúzódó hatásai okozta gazdasági visszaesés kezelése érdekében – az úgynevezett Twitter adókedvezményt javasolt, ez volt az az alku, ami mentesítette a Mid-Market lepusztult területén működő vállalatokat az új alkalmazottakra kivetett 1,5%-os bérjárulék-adó alól, abban a reményben, hogy ezek a vállalatok munkahelyeket és újjáéledést hoznak a városháza közelében lévő, egyébként bűnözéssel sújtotta környékre. A Twitter költözése a Market Street 1355-be kezdetben kifizetődőnek tűnt. A vállalat létszáma néhány százról több ezerre nőtt, és a környékre olyan technológiai cégek költöztek, mint az Uber, a Square és a Zendesk. Luxuslakások és előkelő éttermek nyitottak, hozzájárulva a város fellendülő gazdaságához. A növekedés azonban súlyosbította a város amúgy is súlyos lakhatási válságát, és a várt gazdasági átgyűrűzés a helyi vállalkozásokra igazából soha nem valósult meg teljes mértékben. Sok technológiai vállalat, köztük a Twitter, ingyenes étkezést biztosított alkalmazottainak, ami megakadályozta őket abban, hogy túl sokat költsenek a közeli létesítményekben.
A járvány és Musk hatalomátvétele: Tökéletes vihar
A járvány súlyos csapást mért San Francisco irodaközpontú gazdaságára: a Twitter Mid-Market-i központja szellemvárossá vált, mivel az alkalmazottak határozatlan ideig otthonról dolgozhattak, Elon Musk 44 milliárd dolláros Twitter-felvásárlása pedig 2022-ben csak még inkább felgyorsította ezt a hanyatlást. Musk drasztikus költségcsökkentő intézkedései, köztük a tömeges elbocsátások, és ellentmondásos vezetési stílusa, amely többek között a helyi tisztviselőkkel való összeütközésből és a székház tetején egy hatalmas, villogó „X” felirat felállításából állt, sokakat elidegenített a városban. Musk közelmúltbeli döntése, miszerint az X központját Texasba helyezi át, sokak szerint az utolsó szög volt a koporsóban. San Francisco adópolitikájára és a város szerinte barátságtalan politikai légkörére hivatkozva Musk világossá tette, hogy cége jövője máshol van. A San Franciscó-i tisztviselők azonban úgy tűnik, hogy ez nem zavarja őket. A város vezető közgazdásza, Ted Egan megjegyezte, hogy az X hatása a helyi gazdaságra már jelentősen csökkent, így a vállalat hivatalos kivonulása inkább csak szimbolikus.
San Francisco jövője az X után
Miközben az X távozásra készül, az egykor általa működtetett Mid-Market negyedben 46%-os az üres irodák aránya, ami jól tükrözi a San Francisco belvárosával szemben álló általánosabb kihívásokat. Bár London Breed polgármester kifejezte azon szándékát, hogy jó kapcsolatot kíván fenntartani a helyi vezérigazgatókkal, világossá tette, hogy a város nem fog mindenáron az X-hez hasonló cégek befogadására törekedni. Sokak számára az X távozása egy olyan viharos kapcsolat végét jelenti, amely már régen elvesztette fényét.
A távozás San Franciscóból végül nem csupán egy üzleti ügylet végét jelenti, hanem a város fejlődő identitásának egy fejezetének lezárását is. A város, amely egykor a technológiai óriásoknak akart megfelelni, most úgy tűnik, készen áll a továbblépésre, és kevésbé hajlandó feladni értékeit a vállalati hűség kedvéért. Ahogy San Francisco a jövőbe tekint, abban a tudatban teszi ezt, hogy bár a technológiai cégek jönnek és mennek, a város rugalmassága mégis megmarad.