Ausztráliában az inflációs ráta az elmúlt húsz évet tekintve a legmagasabb. Ez a tartósan magas infláció arra kényszerítette az ausztrál kormányt, hogy 2022 májusa és szeptembere között öt alkalommal is emelje a kamatlábakat. Az Ausztrál Központi Bank, a Reserve Bank of Australia (RBA) egy olyan vékony kötélen próbál egyensúlyozni, amely világszerte nehéznek bizonyul a központi bankok számára: fenntartani a gazdasági növekedést és mindeközben az inflációnak is gátat kell szabni. Érdekes módon az ausztrál kormány nagyon őszinte az egész folyamatot illetően. Az ország statisztikai hivatala (ABS) korábban negyedévente számolta ki a fogyasztói árindexet (CPI), de nemrég ígéretet tett arra, hogy októbertől havi jelentést tesz közzé.
Visszatekintés
A világjárvány előtt az infláció Ausztráliában egészséges szinten, 2 és 3 % között mozgott. A pandémia első napjaiban valójában enyhe defláció volt tapasztalható, és a szigetország 2020-ban 1% körüli teljes inflációval zárta az évet. Az infláció 2021 végére visszatért a normális, 3%-os szintre, bár az éves növekedés nagy része az előző évi alacsony infláción alapult. Az infláció 2022 első negyedévére 5,1%-ra szökött fel, és ennek az emelkedésnek nagy része az építési és üzemanyagköltségek drágulásának volt köszönhető. A rendkívül alacsony kamatlábak miatt a lakások iránt is óriási volt az érdeklődés. A nagy kereslet és a szűkös kínálat miatt a lakhatási költségek is az egekbe szöktek, ami tovább növelte az inflációt. Az üzemanyagköltségek azóta nem voltak ilyen magasak Ausztráliában, hogy Irak 1990-ben lerohanta Kuvaitot, és ezzel világszerte hatalmas aggodalmat keltettek az energiabiztonsággal kapcsolatban. Bár az ausztrál infláció elmarad az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban tapasztalhatóktól, azonban az országban még mindig a dotcom buborék kipukkadása óta a legmagasabb. Az RBA februárban még 3,25%-ot jósolt, amit azóta 6%-ra módosított, és csak 2024-re várja, hogy visszatér a 3%-os infláció.
Kinek fáj?
A munkavállalóknak. Egyesek a bérnövekedést jelölték meg az infláció okaként, de az adatok nem támasztják alá ezt a véleményt. Az átlagos ausztrál polgárok fizetése az elmúlt két évben 3,9%-ot veszített vásárlóerejéből. Valójában azonban az elmúlt két esztendő több mint nyolcévnyi bérnövekedést semmisített meg. Meg kell jegyezni, hogy ezek a béremelések az elmúlt évtizedben csak a nagy recesszió után következtek be, ami azt jelenti, hogy eleve nyomott alaphelyzetből indultak. A reálbérek várhatóan csak 2024-ben fognak helyreállni, ami azt is jelenti, hogy három egymást követő évben csökkenni fognak. Egyszerűen fogalmazva: az ausztrálok 2023-ban szegényebbek lesznek, mint 2019-ben, sőt még ha a bérek növekedése gyors ütemben vissza is áll, az ausztrálok akkor is rosszabbul járnak majd. Tudtuk, hogy a világjárványnak lesznek hosszú távú mellékhatásai; gazdasági szempontból azonban úgy tűnik, hogy minden csak rosszabb lett.