Az olajárak hétfőn az év legalacsonyabb szintjére estek, miután az OPEC és szövetségesei megerősítették a nyersolajtermelés áprilistól kezdődő fokozatos növelésének tervét. A lépés, amelynek célja az árakat támasztó ellátási korlátozások enyhítése, a túlkínálat kockázatát vezeti be a globális piacon.
Az OPEC+ bejelentette, hogy a következő hónapokban napi 2,2 millió hordóval – a globális kereslet nagyjából 2%-ával – növeli a termelést. Bár ez a döntés az energiaköltségek csökkentése révén könnyebbséget jelenthet a fogyasztóknak, ugyanakkor veszélyezteti az olajtermelők és a tőlük függő gazdaságok nyereségét is.
Piaci reakció és nyereségességi aggályok
A bejelentésre reagálva az amerikai olajárak hordónként 68,37 dolláron állapodtak meg, ami 2%-os csökkenést jelent. Bár ez az ár még így is elég magas ahhoz, hogy a legtöbb amerikai fúrótársaság továbbra is nyereségesen működjön, a hordónkénti 60 dollár alá történő csökkenés számos termelőre nyomást gyakorolhat, különösen a magasabb költségű fúrási műveletekben részt vevőkre. A termelés növeléséről szóló döntés hónapok óta tartó spekulációk után született meg: az OPEC+ eredetileg még decemberben jelezte ezeket a terveket, de a kereskedők szkeptikusak maradtak, emlékeztetve a múltbeli késedelmekre, amikor a csoport attól tartott, hogy a túlkínálat lefelé sodorhatja az árakat. Ezúttal úgy tűnik, hogy a lépést inkább a külső politikai nyomás befolyásolta, mint a megnövekedett piaci kereslet.
Politikai tényezők
Amarpreet Singh, a Barclays elemzője szerint az OPEC+ döntése meglepő volt, és inkább politikai befolyást tükrözött, mint a vártnál erősebb keresletre adott reakciót, ugyans elsősorban a Trump-kormányzat hangoztatta, hogy alacsonyabb olajárakat szorgalmaz. Trump az energiaárak csökkentésével kampányolt, bár a szakértők széles körben irreálisnak minősítették azt a célját, hogy az árak felére csökkentse azokat. Januárban kijelentette, hogy nyomást fog gyakorolni Szaúd-Arábiára és az OPEC-re, hogy csökkentsék az olajárakat.
Az OPEC+ megőrzi rugalmasságát
A termelés növelése melletti elkötelezettség ellenére az OPEC+ jelezte, hogy a piaci feltételek alapján módosíthatja stratégiáját. Egy nyilatkozatban hangsúlyozták, hogy rugalmassága lehetővé teszi számára, hogy továbbra is támogassa az olajpiac stabilitását, és teret hagy az előre nem látható gazdasági változásokra való reagálásra.
Az olajárak ingadozásával az elkövetkező hónapok próbára teszik, hogy az OPEC+ ragaszkodik-e kitermelési ütemtervéhez, vagy a változó keresletre és geopolitikai nyomásra reagálva felülvizsgálja-e megközelítését, addig pedig az energiapiacok szorosan figyelik, hogy a kínálat várható növekedése a szivattyúknál alacsonyabb költségekben nyilvánul-e meg.