A DeepSeek integrálása Kína globális információs stratégiájába tükrözi többek között a sokszor emlegetett TikTok körüli aggodalmakat is, amelyet szintén azzal gyanúsítanak, hogy a nemzetközi narratívákat Peking javára alakítja. Szakértők szerint a DeepSeek-hez hasonló, mesterséges intelligenciával működő eszközök fontos szerepet játszhatnak az állambarát elvek és látásmódok terjesztésében, különösen mivel ezek a chatbotok világszerte egyre több felhasználó számára elsődleges információforrássá váltak.
Jack Stubbs, a Graphika digitális kutatócég vezető hírszerzője rámutatott arra, hogy Kína ügyesen használja az új technológiákat befolyásolási műveletekhez. „Kína képes gyorsan mozgósítani egy sor olyan szereplőt, akik olyan online narratívákat vetítenek és erősítenek fel, amelyek Pekinget az USA fölé helyezik a geopolitikai verseny kritikus területein” – jegyezte meg.
Dezinformáció az AI chatbotokon túl
Kína államilag támogatott befolyásolási kampányai azonben messze túlmutatnak a DeepSeek-en. A Graphika legújabb jelentése részletesen ismerteti a külföldi kritikusok lejáratására és Kína gazdasági és politikai érdekeinek védelmére irányuló titkos műveleteket. Ezek a kampányok olyan márkákat vesznek célba, mint például az Uniqlo, amely a kényszermunkával kapcsolatos aggályok miatt nem hajlandó Xinjiangból származó gyapotot használni, valamint olyan emberi jogi szervezeteket, mint a Safeguard Defenders, amely szintén kiterjedt félretájékoztatási támadásoknak van kitéve. Laura Harth, a Safeguard Defenders kampányigazgatója úgy jellemezte a szervezet rágalmazására irányuló folyamatos erőfeszítéseket, mint „egy megújított, többnyelvű és folyamatos támadást, amelynek célja a szervezet munkájának lejáratása, egyes munkatársainak megfenyegetése, megfélemlítése vagy rágalmazása, valamint a szervezet tevékenységével kapcsolatos kétségek elszítása”.
A mesterséges intelligencia által vezérelt félretájékoztatás következményei
A mesterséges intelligencia által generált dezinformáció térnyerése jelentős aggodalmakat vet fel a globális információintegritás szempontjából. Míg az AI chatbotok már régóta küzdenek „hallucinációkkal” vagyis a hamis vagy értelmetlen információk generálásával, a DeepSeek kimenetei úgy tűnik, hogy szándékosan az állami cenzúra és propaganda erőfeszítések által formáltak.
Ahogy az AI-eszközök egyre inkább beépülnek a mindennapi információfogyasztásba, úgy nő a geopolitikai narratívákban való visszaélés lehetősége. A DeepSeek megjelenése hangsúlyozza, hogy szükség van az AI-alapú információs platformok ellenőrzésére és szabályozására, különösen azok esetében, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak az államilag ellenőrzött információs ökoszisztémákkal. A mesterséges intelligencia által vezérelt állami propaganda tágabb értelemben vett következményei további vizsgálatot igényelnek, mivel a közvéleményt és a globális diskurzust még nem teljesen tisztázott módon alakíthatják át.