Hiába az FTX csődje, Changpeng Zhao a Binance vezérigazgatója szerint cége helyzete mégis sziklaszilárd maradt. A Binance ma is a világ legnagyobb kriptopénz tőzsdéje. Egyesek talán arra számítottak, hogy a rivális FTX összeomlása után még nagyobb teret nyer, de nem így történt, mivel a befektetők az eseményeket követően óvatosabbak lettek a kriptoval szemben.
A Forbes elemzése szerint folyamatosan áramlik ki a pénz a cégből. A magazin azért tud ilyen típusú elemzést végezni, mert a blokkláncon minden tranzakció nyilvános, ezért harmadik felek is elemezhetik az adatokat és megnézhetik, hogy a vezérigazgató nyilatkozatai fedik-e a valóságot, vagy esetleg félrevezetik a befektetőket.
Stabil?
Az FTX hátterével korábban már kimerítő részletességgel foglalkoztunk ezeken az oldalakon, de elég, ha csak annyit mondunk, hogy egy olyan vállalatról, amely arról volt ismert, hogy a kriptovilág egyik legstabilabb és legelismertebb szereplője, bebizonyosodott, hogy egy széles körű csalás központja. Az FTX összeomlása után CZ biztosította az ügyfeleket, hogy a Binance pénzügyi helyzete a piaci nehézségek ellenére stabilizálódott. Ennek ellenére a múlt hét pénteken a befektetők nettó 360 millió USD-t vontak ki, és ha összességében nézzük a Binance eszközeinek több mint 24%-a hagyta el a tőzsdét kevesebb, mint két hónap alatt. A Binance-ba vetett bizalom megrendülését legjobban a nevét viselő kriptopénz tokenek, a Binance Coin (BNB) és a Binance USD (BUSD) mutatják. A BNB az elmúlt 2 hónapban 29%-ot veszített értékéből, míg a BUSD stabilcoinok száma 40%-kal csökkent.
Az tőzsdei izgalom a kriptopénzek boomjához vezetett. A bizalom vagy hit hiánya egyenes utat mutatott a jelenlegi bukás felé. A Binance ugyan még mindig a legnagyobb kriptopénz tőzsde a volumen alapján, de a BNB tokenje 37%-kal csökkent az egy évvel ezelőtti értékhez képest. Ez azt is jelenti, hogy a teljes kriptopénzpiacot nézve még mélyebb visszaesést tapasztalhatunk, hiszen 56%-ot esett az elmúlt 12 hónapban. A bökkenő az, hogy egyre több Binance befektető – magán és intézményi – hagyja el a tőzsdét, vagy drasztikusan csökkenti az ott tartott vagyonát. Mindez érdekes módon a médiát túlságosan nem foglalkoztatja, és úgy tűnik, maga a piac sem mutat kifejezetten heves reakciót. Egy lassú, halk „bank run” tanúi vagyunk a világ legnagyobb kriptopénztáránál, és ha ez a tendencia folytatódik, számítsunk arra, hogy ez a „zúgás” átcsaphat crescendoba.