A HSBC, Európa legnagyobb hitelezője bemutatta az elmúlt évtized legjelentősebb szerkezetátalakítását, amire azért került sor, mert a bank a költségek csökkentésének és a nyugati és ázsiai piacokon folytatott tevékenységéből adódó diplomáciai bonyolultság kezelésének kettős kihívásával küzd. Georges Elhedery vezetésével, aki április óta a HSBC vezérigazgatója, a bank igyekszik racionalizálni a műveleteket és jobban eligazodni a Kína és a Nyugat közötti geopolitikai feszültségek között.
Az átszervezés magában foglalja a HSBC négy különböző részlegre való felosztását, ami jelentős változást jelent, és célja a bank kiterjedt globális működésének egyszerűsítése. A bank külön egységeket hoz létre a brit és a hongkongi banki műveletekre, amelyek mindkét fontos piacot jelentenek az intézmény számára. Egy új vállalati és intézményi banki részleg integrálja a két régión kívüli kereskedelmi és befektetési banki szolgáltatásokat, míg a privát banki, vagyonkezelési és biztosítási tevékenységet egy új vagyon- és prémium banki egységbe vonják össze. Az egyik legjelentősebb változás egy keleti regionális részleg létrehozása, amely egyesíti a HSBC ázsiai-csendes-óceáni és közel-keleti tevékenységét. Eközben az európai, a brit és az amerikai kontinensen folytatott üzleti tevékenységét külön egységként kezeli majd. Ez a szervezeti átalakítás a HSBC azon stratégiáját tükrözi, hogy szorosabban igazodjon bevételi forrásaihoz, mivel a bank nyereségének jelentős részét Ázsiából szerzi, annak ellenére, hogy központja és tőzsdei jegyzése Londonban van.
Ez az átszervezés egy olyan geopolitikai feszültségekkel teli időszakot követ, ami különösen a 2019-es hongkongi demokráciapárti tüntetések során vált nyilvánvalóvá, ahol is a HSBC bizony politikai kereszttűzbe került. A bankra egyre nagyobb nyomás nehezedett a befektetői és az érdekelt felek részéről, hogy alkalmazkodjon a Nyugat és Kína között fennálló kereskedelmi feszültségekhez. 2023-ban a kínai Ping An biztosítási óriás, a HSBC egyik legnagyobb részvényese a bank ázsiai műveleteinek szétválasztására tett javaslatot, amelyet a befektetők végül elutasítottak.
A változások ellenére a HSBC befektetői egyelőre nem elégedettek: a bank részvényei, amelyek az elmúlt egy évben közel 10%-ot emelkedtek, a bejelentést követően alig mozdultak. Az elemzők ezt a langyos reakciót annak tulajdonították, hogy az átszervezés pénzügyi vonzatai nem voltak részletesen ismertetve, különösen az, hogy mennyibe kerülne, hány munkahelyet szüntetnének meg, és mekkora lenne a várható megtakarítás. Egyes elemzők azonban továbbra is optimisták a bank új struktúrájával kapcsolatban, mivel úgy vélik, hogy az tisztázni fogja prioritásait az olyan alapvető piacokon, mint Nagy-Britannia és Hongkong. Ugyanakkor továbbra is kérdéses, hogy az átszervezés mit jelent az üzletág azon területein, amelyekkel nem foglalkoztak kifejezetten.