Júniusban jelentősen lehűlt az infláció, ami biztató hírnek tekinthető a Federal Reserve gyors, az áremelkedések megfékezésére irányuló folyamatos erőfeszítései során. Ez a fejlemény növelte annak a valószínűségét, hogy a központi bank az e hónapban esedékes ülése után leállítja a kamatemeléseket. A múlt szerdán közzétett adatok szerint a fogyasztói árindex (CPI) 3%-kal emelkedett a júniusig tartó egy évben, ami alacsonyabb, mint ezen időszak májusáig mért 4%-os növekedés. Ráadásul ez a tavaly nyáron megfigyelt 9% körüli csúcsnak csak a harmadát jelenti.
A fogyasztói árindex általános mértékét a gázárak jelentős csökkenése befolyásolja, ami azonban átmeneti lehet, ezért a politikai döntéshozók egy pontosabb változatot, az úgynevezett magindexet veszik alapul inkább, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és üzemanyagköltségeket. A magindex még a közgazdászok által vártnál is jobb eredményeket mutatott, mivel az előző évhez képest 4,8%-kal emelkedett, szemben a májusig tartó egy év 5,3%-os növekedésével. A közgazdászok az előrejelzéseikben még 5%-ot jósoltak, ráadásul havi szinten 2021 augusztusa óta ez a leglassabb ütemű emelkedés.
Az infláció lassulása pozitív következményekkel jár, mivel lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy a benzinkutakon és az élelmiszerboltokban a fizetésükért többet vásárolhassanak. Ha az infláció tartósan csökkenhet anélkül, hogy magas munkanélküliségi rátákhoz vagy súlyos gazdasági recesszióhoz vezetne, az azt jelentheti a munkavállalók számára, hogy meg tudnák őrizni a jobb munkahelyek és bérek terén elért jelentős előnyöket, amelyek hozzájárultak a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentéséhez.
A Fehér Ház, amelyet több mint egy éve folyamatos bírálatok érnek az emelkedő árak miatt, megelégedettséggel vette tudomásul a friss jelentésben közzétett adatokat. Biden elnök a jelenlegi gazdasági helyzetet „Bidenomics in Action”-ként emlegette. A részvénypiac is emelkedést tapasztalt, mivel a befektetők arra spekuláltak, hogy a Federal Reserve kevésbé agresszív álláspontot fog képviselni az infláció elleni küzdelemben, és a júliusi ülés után esetleg szüneteltetni fogja a kamatemeléseket.
Túl hamar
Laura Rosner-Warburton, a MacroPolicy Perspectives vezető közgazdásza és alapító partnere optimistán nyilatkozott a jelentésről: „Ez egy nagyon ígéretes hír, és a puzzle darabjai kezdenek összeállni. De ez csak egy jelentés, és a Fed már korábban is megégette magát az inflációval.” A Fed tisztviselői is valószínűleg tartózkodni fognak attól, hogy rögtön győzelmet hirdessenek. Egyelőre még azt próbálják felmérni, hogy az infláció mérséklődése gyors és teljes lesz-e. Nem akarják megengedni, hogy az áremelések túl sokáig magas szinten maradjanak, mivel ez tartósan felgyorsuló inflációt eredményezhet, ezért a fogyasztók és a vállalkozások viselkedése is ennek megfelelően módosul.
Ezekre az indokokra hivatkozva a Fed tisztviselői a közelgő júliusi ülésen kamatemelési szándékukat jelezték, sőt arra is utaltak, hogy esetleg további emelésekre is szükség lehet. Az új adatok fényében azonban a közgazdászok és a befektetők úgy látják, hogy az év későbbi szakaszában csökken a további kamatemelések valószínűsége.