Az ügyészek szerint Sam Bankman-Fried a cégének indulásától kezdve félrevezetett mindenkit. Bár Bankman-Fried nagyon gyorsan milliárdossá vált, az FTX, a nevével fémjelzett kriptotőzsde alapítása csak 2019-ben történt meg. Az ügyészek a kezdetektől fogva azt állítják, hogy a vezérigazgató az ügyfelek befizetéseit ingatlanvásárlásra, politikai tevékenységek finanszírozására és más cégekbe való befektetésre használta fel. A vád lényegében az, hogy Bankman-Fried a kripto legnagyobb Ponzi-sémáját használta a kezdetektől.
Az FTX ügyfeleit már a létrejöttétől fogva megtévesztették azzal kapcsolatban, hogy a tőzsde hogyan kezelte a dollármilliárdjaikat. Konkrétan a polgári és büntetőjogi vádak azt állítják, hogy az FTX széleskörű csalást követett el mind az üzleti struktúrájával, mind az alkalmazott ügyletek során. Ráadásul az FTX összeomlásakor a tőzsde nem tájékoztatta az befektetőket a történtekről, szándékosan hagyva több százezer ügyfelet a sötétben. Sőt mi több, Bankman-Fried azt állította, hogy a pénzük biztonságban van – amiről azóta kiderült, hogy szemenszedett hazugság.
A letartóztatás
Hétfő este a Bahamákon tartóztatták le Sam Bankman-Friedet, ahol a FTX székhelye is található. Mivel az Egyesült Államoknak kiadatási egyezménye van a szigetországgal, várhatóan a napokban sor kerül a volt vezérigazgató kiadatására. Az előző hetekben, amikor az FTX összeomlásának részletei megdöbbentették és megrengették az iparágat, azonnal elrendelték a kriptotőzsde alapítójának letartóztatását. A vád szerint „Bankman-Fried egy hatalmas, éveken át tartó csalást szervezett, több milliárd dollárt csoportosított át a kereskedési platform ügyfélpénzéből a saját személyes hasznára és kriptobirodalma növekedésének elősegítésére”. A monogramja alapján csak SBF-nek nevezett vállalkozó mindössze 30 éves, és alig egy hónappal ezelőtt még sokan a kriptoipar aranyifjaként tartották számon. Az FTX-et neves sportolók is támogatták (Tom Brady és Stephen Curry) és kifejezett céljuk volt, hogy a kriptót bevezessék az amerikai mainstreambe.
A SEC polgári jogi panaszában azt állítja, hogy Bankman-Fried tucatnyi nagy kockázati tőkecégnek hazudott azzal, hogy a vállalat alapítása óta közel 2 milliárd USD-t gyűjtött össze. A szabályozók azzal is vádolják a vezérigazgatót, hogy gyakorlatilag becsapta a befektetőket az FTX és testvérvállalata, az Alameda Research pénzügyi helyzetével kapcsolatban. Az Alameda egy kriptokereskedési platform, amelynek Bankman-Fried volt a társalapítója. Úgy tűnik, hogy mindenkit félrevezettek a két vállalat közötti kapcsolat természetével összefüggésben, különösen mivel az Alameda ATM-automataként használta az FTX pénztárát a vállalkozásai finanszírozására. Azonban amikor az év elején a kriptopiac nehézségekbe ütközött, az Alameda hitelezői követelték a kölcsönök visszafizetését, így az FTX kénytelen volt még több pénzt elvenni az ügyfeleitől, hogy fedezze az Alameda adósságait. A testvérvállalat fenntartása csak addig volt tartható, amíg ősszel az ügyfelek nem kezdték el tömegesen kivonni a pénzüket, ami egy 8 milliárd dolláros lyukat eredményezett, amit az FTX már nem tudott betölteni. Az FTX bukása a mainstream kripto bukását is jelentheti az Egyesült Államokban.