Rishi Sunak Belfastba utazott, hogy „eladja” az Európai Unióval kötött új megállapodását az unionistáknak. Miután elküldte Boris Johnsont és a Konzervatív Párt euroszkeptikus szárnyát, a miniszterelnök megpróbálja meggyőzni a DUP-ot (Democratic Union Party), hogy lépjen ki a politikai elszigeteltségéből és csatlakozzon a többi politikai erőhöz.
„A megállapodás hatalmas előrelépés, amely pozitív változást hoz Észak-Írországban” – mondta Sunak a BBC rádiónak Belfastba érkezésekor. „Ez a politikai megosztottságon felül áll, bár megértem, hogy a pártoknak időre és térre van szükségük.” Sunak kijelentette, hogy Észak-Írország „egyedülálló és kiváltságos” helyzetben van, mivel egyszerre van az Egyesült Királyságon belül és az EU egységes piacába integrálva.
„Senki más nincs ebben a helyzetben, csak ti, akik itt vagytok, és ez egy nyeremény” – jelentette ki Sunak Belfaston áthaladva. „Elmondhatom, hogy amikor a világban utazom, az üzletemberek azt mondják nekem, hogy „ez érdekes”. Ilyen sehol máshol a világon nem létezik. Olyan, mintha a világ legizgalmasabb gazdasági övezetén lennénk.”
A megjegyzései felháborodást váltottak ki Londonban, élükön a munkáspárti Stela Creasyvel: „A miniszterelnök az egységes piac észak-írországi tagságának előnyeit dicséri, miközben ugyanezeket a kedvezményeket megtagadja az ország többi részén működő vállalkozásoktól. Emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy a Brexit milyen gazdasági hatást okozott.” A Downing Street szóvivője kénytelen volt minősíteni Sunak szavait, és kiemelni a Brexit előnyeit, például a környezetvédelmi törvények és az adópolitika változásait, valamint emlékeztetett Észak-Írország „egyedülálló helyzetére”, mivel a békefolyamat megőrzése érdekében el kell kerülni a szigeten a „szigorú határ visszatérését”.
Uniós aggodalmak
Jeffrey Donaldson, a DUP vezetője már az elején elismerte, hogy a windsori megállapodás – amelyet hétfőn pecsételtek meg Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel – „valamennyire” eleget tesz a pártja által megfogalmazott aggályoknak, de néhány kérdés még mindig napirenden maradt. Az ír jegyzőkönyv átdolgozására vonatkozó hét javaslata között a DUP hangsúlyozta az EU Bíróságának kizárását, amely végső soron korlátozott szerepet kap majd, mint „végső lehetőség” vitás kérdések esetén. Az unionisták legfőbb követelése mindenesetre az általuk „belső vámnak” tekintett ír-tengeri terület eltörlése volt, amelyet szinte minden ellenőrzés megszüntetésével és a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti árumozgásra szolgáló „zöld csatorna” létrehozásával érnének el.
A belfasti útjával Sunak nemcsak arra próbálja rávenni a DUP-ot, hogy fogadja el az EU-val kötött megállapodását, hanem arra is, hogy végre egyezzen bele, hogy egységkormányt alakítson a Sinn Féinnel, és véget vessen az évtizedes észak-írországi hatalmi vákuumnak. Az egységkormány megalakítása az 1998-as nagypénteki békemegállapodás egyik kulcspontja, de a DUP éppen a jegyzőkönyvvel szembeni ellenállása miatt akadályozta a végrehajtó hatalom megalakítását. „Az új megállapodás igazi próbája a Stormont közgyűlés helyreállítása lesz” – mondta Sunak egyenes utalást téve arra, hogy a DUP blokkolja a végrehajtó hatalom megalakítását. „Az északír emberek egy működő kormányt érdemelnek, és szükségük is van rá.”