Évek óta az amerikai indexek, különösen az S&P 500, uralják a globális részvénypiacokat, következetesen felülmúlva a többi nagy indexet. Trump januári beiktatása óta azonban drámaian megváltozott a helyzet. Az S&P 500 6%-ot esett, miközben az európai és ázsiai részvénypiacok megugrottak, ami a befektetési tőke váratlan újraelosztását jelzi.
A piaci vezetés megfordulása
Trump „Amerika az első” politikája az Egyesült Államok gazdasági dominanciájának megerősítésére irányult, azonban a pénzügyi piacokon éppen ellenkező hatást váltott ki. Közben a német DAX 10%-ot, a Stoxx 600 4,3%-ot, a hongkongi Hang Seng index pedig több mint 20%-ot emelkedett. Eközben az amerikai piacok volatilitással küzdenek, amit nagyrészt a vámokkal, a kormányzati kiadások csökkentésével és a változó geopolitikai szövetségekkel kapcsolatos bizonytalanság okoz.
Az európai piacok különösen eredményesen profitáltak abból, hogy Trump a NATO-országoktól a katonai kiadások növelését követeli. Ez tőkét injektált a védelmi ágazatokba, ami növelte a befektetők bizalmát a régióban. Hasonlóképpen, Kína agresszív gazdaságélénkítő intézkedései felpezsdítették a befektetők optimizmusát, ami azonnal a hongkongi Hang Seng index emelkedéséhez vezetett. Még a mexikói IPC index is 5%-kal emelkedett, ami az amerikai kereskedelmi korlátokkal szembeni ellenálló képességről tanúskodik.
A befektetők az USA határain túlra tekintenek
Mivel az amerikai piacok a politika által kiváltott zavarokkal néznek szembe, a befektetési cégek egyre inkább a nemzetközi részvények felé terelik ügyfeleiket. A Morgan Stanley befektetési vezérigazgató-helyettese, Jitania Kandhari a külföldi piacok iránti növekvő érdeklődésről számol be, míg a J.P. Morgan globális gazdasági kutatási vezetője, Bruce Kasman azt tanácsolta ügyfeleinek, hogy portfólióikban „halványítsák el az amerikai kivételességet”.
A tendencia a tőkeáramlásokban is tükröződik. Az amerikai részvényekbe való évekig tartó erőteljes befektetések után – csak 2024-ben 420 milliárd dollár – az amerikai részvényeket követő alapokból 2025 elején nettó 2,5 milliárd dollárt vontak ki. Bár ez szerény elmozdulás, a lendület azt sugallja, hogy jelentősebb átcsoportosítás lehet folyamatban.
Hosszú távú következmények
A jelenlegi tendencia ellenére sok elemző úgy véli, hogy az amerikai részvények újra talpra fognak állni. A nagyrészt a kormányzati kiadások által vezérelt európai növekedés nem biztos, hogy fenntartható, és a globális gazdasági lassulás végső soron pedig minden piacot érinthet. Történelmileg az amerikai részvények ellenállónak bizonyultak, és az olyan befektetők, mint Paul Christopher, a Wells Fargo munkatársa, azzal érvelnek, hogy az amerikai piacok még mindig strukturális előnyökkel rendelkeznek globális társaikkal szemben.
Az amerikai részvényektől való elmozdulás azonban felveti a kérdést, hogy vajon az amerikai piacok fölényének korszaka a végéhez közeledik-e? Ahogy a befektetők újraértékelik a kockázatokat és a lehetőségeket, az elkövetkező hónapokban kiderül, hogy ez egy átmeneti korrekció, vagy a globális tőkeelosztás mélyrehatóbb változásának kezdete.