Madonna Marie Antoinette-re hajazó Vogue műsora, Prince „Caligula-show-ja”, a Nirvana híres unplugged előadása, Britney kígyós tánca… az MTV 1984-ben megalapította a VMA-t, ami az évek során rengeteg poptörténelmi eseménnyel árasztott el bennünket.
VMA
1984-et írunk, amikor a csatorna elkészítette első MTV Video Music Awards műsorát, vagy ahogy most ismerjük a VMA-t. Az első díjátadót Madonna fémjelezte, aki esküvői ruhában, élőben adta elő a „Like a Virgin” című slágerét, és rögtön egy kisebbfajta botrányt hozott össze a „Boy Toy” övvel, ahogyan a földön fetrengett a dal alatt és kivillantotta csipkeharisnyáját és harisnyakötőjét. A The Cars „You Might Think” című klipje nyerte a fődíjat megelőzve Michael Jackson „Thriller”-ét. Az 1987-es MTV Video Music Awards díjátadón Peter Gabriel tíz díjat nyert, köztük a Video Vanguard díjat és az Év Videóját a „Sledgehammer” című klippjéért. A Video Music Awards díjátadón átadott szobrocskák az MTV „holdemberét” mintázták, ami a csatorna eredeti képe az első adásból. A Video Music Awards a mai napig az MTV legnézettebb éves eseménye.
Új korszak
Az MTV történetében hamar megjelentek a különböző közhasznú akciók és számos jótékonysági eseményt kezdtek el szervezni. 1985-ben a zenei csatorna szinte elsőként állt élére a biztonságos szex kezdeményezésnek, válaszul az AIDS-járványra. Szintén erre az évre tehető, amikor az MTV gazdát cserélt: az új tulajdonos a Viacom szórakoztatóipari óriás lett, aki felvásárolta a Warnertől, és ekkorra tehető tulajdonképpen nagyon sok sikeres újítás, úgy mint például a videók műfajok szerinti bemutatása. A Headbangers Ball kizárólag a heavy metalról szólt, a Yo! MTV Raps a hip-hopról és a 120 Minutes pedig az akkor feltörekvő alternatív rockhoz tartozó előadókat mutatta be. Ezek a műsorok a következő évek legmeghatározóbb előadóit nevelte végül ki, gondoljunk csak a Nirvanára, a Pearl Jamre és az olyan rap ikonokra, mint Dr. Dre. Az MTV ekkor már egyre több műfajban letette a névjegyét, úgy mint a tánc vagy a divat, de itt értesülhettünk a legújabb sztárpletykákról is (MTV News, House of Style, Club MTV).
A kilencvenes évek
Ha a kilencvenes években az MTV-re kapcsoltunk, láthattunk az Alice in Chainstől és a Soundgardenen át olyan metál bandákat, mint a Pantera vagy a White Zombie, de volt gangsta rap, mint 2Pac és a Biggie Smalls. A videópremierek önmagukban valódi eseményekké váltak, a videóművészek, sőt sok esetben neves filmrendezők pedig egymást akarták felülmúlni alkotásaikkal. Ez egészen az évtized közepéig tartott, később 1995 és 2000 között az MTV már 36,5%-kal kevesebb zenei videót játszott le. Az MTV elnöke, Van Toffler kijelentette: „A zenei videók pusztán bemutatásának újdonsága kikopott. Újra fel kell találnunk magunkat a kortárs közönség számára.” A YouTube megjelenésével aztán az MTV a 2000-es évek közepére még nagyobb mértékben csökkentette a zenei videók általános rotációját. Míg 2000-ben napi nyolc órán keresztül szerepeltek a zenei videók az MTV-n, addig 2008-ban már csak átlagosan napi három óra zenei videót láttak a csatornán.
Big Brothers
A nagy újítást végül a valóságshow műfaja jelentette. Az MTV egyébként már 1992-ben letette a névjegyét e tekintetben: a Real World a fiatalok szexualitással, drogokkal, depresszióval és bulival való küzdelmét mutatta be. A legnagyobb sikerek azonban sokkal későbbre, már a 2000-es évekre tehetőek: a hat évadon át futó Jersey Shore, vagy a Teen Mom, vagy éppen az olyan autós műsorok, mint a Pimp My Ride, ami egészen 2017-ig futott és a tévé történetének egyik leghosszabb ideig futó programja volt.
This is the End (?)
A digitalizáció erősödésével, a YouTube megjelenésével és a könnyedén letölthető zenei tartalmakkal azonban az MTV próbált küzdeni, de minden területen vesztes csatát vívott, és elveszítette zenei hatalmát… egyre kevesebbet tudott kínálni a tartalomfogyasztás újhullámával szemben, ma pedig már olyan óriásokkal kell megküzdenie, mint a Netflix vagy a TikTok. Már nem lehet olyan sok platformon menőnek lenni mint évtizedekkel ezelőtt, de ez nem is várható el egy tévécsatornától 2022-ben. Az biztos, hogy talán senki nem tett annyit hozzá a zene, a videoklipek, sőt magának a popkultúrának a fejlődéséhez, mint az MTV.