A kis- és középvállalkozások számára izgalmas lehetőségeket rejt a tengerentúli terjeszkedés, hiszen növekedésre és a bevétel emelkedésére törekszenek. Ugyanakkor ez egyúttal számos kihívást jelentő folyamat is, amelyben rengeteg tényezőt kell figyelembe venni, például a kulturális különbségeket, a jogi és szabályozási követelményeket, és a logisztikáról még nem is beszéltünk. Ebben a cikkben megvizsgáljuk ezeket a leküzdendő akadályokat és a nemzetközi térhódítás lehetőségeit, figyelembe véve a rendelkezésre álló adatokat és statisztikákat, amelyek a globális terjeszkedés kkv-kra gyakorolt hatását mutatják.
Az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Hivatalának dokumentuma szerint az exportáló kkv-k nagyobb valószínűséggel maradnak meg a piacon, gyorsabban növekednek, és többet fordítanak innovációra, mint a nem exportálók. A jelentés megállapította azt is, hogy az exportáló kkv-k 12,5%-kal magasabb túlélési aránnyal rendelkeznek, mint azok, amelyek nem teszik ezt. Emellett 7%-kal nagyobb a valószínűsége annak, hogy magasabb bevételnövekedési rátát érnek el, mint azok, amelyek nem foglalkoznak export tevékenységgel.
A hátrányok
A kkv-k számára azonban a nemzetközi terjeszkedés során az egyik fő kihívás a megfelelő pozicionálás a célország jogi és szabályozási környezetében. A különböző országok eltérő törvényeket és rendeletek alkalmaznak az adók, a kereskedelem, a foglalkoztatás és a szellemi tulajdon területén. A Kisvállalkozások Szövetsége által a kkv-k körében végzett felmérés szerint a megkérdezettek 34%-a úgy találja, hogy a szabályozási követelmények jelentős akadályát képezik a nemzetközi kereskedelemnek.
További kihívást jelentenek az országok közötti kulturális különbségek. Az üzleti gyakorlatok, a fogyasztói magatartás és a kommunikációs stílusok nagymértékben eltérhetnek az egyes kultúrák között, ami hatással lehet arra, hogy egy vállalkozás mennyire sikeres egy új piacon. A Harvard Business által készített tanulmány megállapította, hogy a kulturális különbségek a vezető okai a sikertelen globális üzleteknek.
A logisztika szintén jelentős akadályt jelent a nemzetközileg piacra lépő kkv-k számára. A szállítás, a vámok és a nyelvi problémák késedelmeket és többletköltségeket okozhatnak, amelyeket a terjeszkedési tervben is figyelembe kell venni. A Nemzetközi Kereskedelmi Kamara felmérése szerint a kkv-k 60%-a a vám- és kereskedelmi akadályokat nevezi meg a legnagyobb gondként a terjeszkedés előtt.
A profik
A kihívások ellenére a nemzetközi térhódítás jelentős lehetőségeket kínál a kkv-k számára. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jelentése szerint az exportáló kkv-k nagyobb valószínűséggel végeznek széles körű innovációt, vezetnek be új termékeket és szolgáltatásokat, és fektetnek be kutatásba, fejlesztésbe, mint akik csak helyben tevékenykednek.
A nemzetközi terjeszkedés azonban segíthet a kkv-knak versenyelőnyhöz jutni. Belépés egy olyan piacra, ahol kisebb a verseny, vagy ahol a vállalkozás egyedülálló szakértelemmel vagy termékekkel rendelkezik, ez mind előnyt jelent a versenytársakkal szemben. A Nemzetközi Kereskedelmi Központ jelentése szerint az exportáló kkv-k termelékenyebbek, magasabb béreket fizetnek, és nagyobb valószínűséggel kapnak szerepet a nemzetközi ellátási láncokban, mint a nem exportáló kkv-k. A nemzetközi terjeszkedés sikeréhez a kkv-knak szilárd tervet kell kidolgozniuk, amely magában foglalja a kutatást, az elemzést és a célpiac egyedi jellemzőinek gondos mérlegelését a felmerülő kihívások és lehetőségek figyelembevételével. Az Európai Bizottság egyik jelentése szerint azok a kkv-k, amelyek megtervezik nemzetközi terjeszkedésüket, sokkal nagyobb eséllyel lesznek sikeresek, mint azok, amelyek nem rendelkeznek megfelelő tervekkel. A kkv-k számára az is alapvető fontosságú, hogy erős helyi partnerhálózatot alakítsanak ki, beleértve a beszállítókat, forgalmazókat, jogi és számviteli szakembereket. Ez a kapcsolatrendszer értékes betekintést nyújthat a célpiacról, és segíthet a vállalkozásnak eligazodni a felmerülő akadályok között. Az American Express felmérése szerint azon kkv-k 83%-a, amelyek sikeresen terjeszkednek a nemzetközi piacon, helyi partnerekkel dolgozik együtt, akik segítsenek nekik eligazodni az éppen aktuális célországban.
Összefoglalva, a nemzetközi terjeszkedés jelentős lehetőségeket kínálhat a kkv-k számára, amelyek fejlődésre és bevételnövekedésre törekszenek. Ez azonban nem mentes a kihívásoktól. A kkv-knak gondosan meg kell tervezniük terjeszkedési stratégiájukat, és hajlandónak kell lenniük alkalmazkodni a célpiac egyedi kihívásaihoz. Egy szilárd tervvel és egy erős partnerhálózattal a kkv-k sikeresen terjeszkedhetnek nemzetközileg, és élvezhetik az új piacok és a megnövekedett bevételek nyújtotta előnyöket.