Budapest     Debrecen     Szeged     Miskolc     Pécs     Győr     Nyíregyháza     Kecskemét     Székesfehérvár     Szombathely     Szolnok     Érd     Tatabánya     Sopron     Kaposvár     Veszprém     Békéscsaba     Zalaegerszeg     Eger     Nagykanizsa     Salgótarján     Esztergom     Dunaújváros     Hódmezővásárhely     Szekszárd     

Az EKB újabb kamatcsökkentése

Az Európai Központi Bank (EKB) ismét csökkentette a kamatlábakat, ami immár a hatodik egymást követő kamatcsökkentést jelenti, mivel a gazdasági feltételek továbbra is meglehetősen törékenyek. Csütörtökön az EKB 25 bázisponttal, 2,5%-ra csökkentette az irányadó kamatlábat, ami széles körben várt lépés volt, tekintettel a lassú növekedésre és az euróövezetben tapasztalható infláció lehűlésére.

A monetáris politika jövőbeli pályája egyre bizonytalanabbá válik. Jelentős változás van folyamatban Európa fiskális helyzetében, mivel a régió vezetői a geopolitikai feszültségek és a kialakuló biztonsági aggályok miatt növelik a katonai kiadásokat. Németország, amely sokáig a költségvetési visszafogottság híve volt, most a védelmi és infrastrukturális projektek finanszírozása érdekében a hitelfelvételi korlátok enyhítésére készül. Ez a fordulat eltérést jelent a több mint egy évtizede folytatott szigorú költségvetési politikától. A frankfurti sajtótájékoztatón Christine Lagarde, az EKB elnöke elismerte a gyorsan változó gazdasági és politikai környezetet, és megjegyezte, hogy a döntéshozók szorosan figyelemmel kísérik a megnövekedett kormányzati kiadások hatását. Bár a magasabb kiadások serkenthetik a gazdasági növekedést, további potenciális inflációs kockázatot is jelentenek. Az EKB továbbra is óvatos marad, felmérve, hogy ezek a költségvetési döntések hosszú távon befolyásolhatják-e az árstabilitást.

A pénzügyi piacok gyorsan reagáltak. Az államkötvények hozama megugrott, különösen a hosszú lejáratú adósságoké, mivel a befektetők a magasabb állami hitelfelvétel kilátását árazták be. Eközben a részvénypiacok pozitívan reagáltak, a német DAX például rekordmagasságot ért el. Az euró is erősödött az amerikai dollárral szemben, csökkentve a korábbi, importból eredő inflációs nyomást. E fejlemények ellenére az EKB Kormányzótanácsán belül továbbra is komoly belső nézeteltérések vannak arról, hogy milyen mértékben kellene csökkenteni a kamatlábakat. A politikai döntéshozók semleges álláspontra törekednek, ahol a monetáris politika nem korlátozza és nem is ösztönzi túlzottan a gazdasági tevékenységet. Ennek a szintnek a meghatározása azonban továbbra is kihívást jelent, mivel nincs egyértelmű konszenzus arról, hogy a banknak mikor kellene szüneteltetnie a lazítási ciklust.

Csütörtökön az EKB jelezte, hogy a monetáris politika egyre kevésbé korlátozó, ami arra utal, hogy a további kamatcsökkentések viszont korlátozottak lehetnek. A kereskedők jelenleg még egy, valószínűleg áprilisi vagy júniusi kamatcsökkentést áraznak be, bár az EKB továbbra sem kötelezi el magát, hangsúlyozva, hogy a jövőbeni döntéseket az adatokon alapuló megközelítéssel hozza meg. Az euróövezet gazdasága az elmúlt hónapokban nehézségekkel küzdött, a gyenge fogyasztási kiadások és a visszafogott üzleti beruházások a növekedésre nehezedtek. Bár az EKB tavaly nyár óta 1,5 százalékpontos agresszív kamatcsökkentést hajtott végre, a gazdasági reakció a vártnál lassabb volt. A növekedési előrejelzéseket lefelé módosították, az előrejelzések most 0,9%-os bővülést jeleznek 2025-ben és 1,2%-ot 2026-ban.

Az infláció eközben tovább mérséklődött. A februári adatok 2,4%-ra csökkentek az előző havi 2,5%-ról. A politikai döntéshozók számára kulcsfontosságú szolgáltatási ágazatban az árnyomás szintén enyhén mérséklődött. Ennek ellenére az EKB most arra számít, hogy az infláció a korábban prognosztizáltnál valamivel később, az emelkedő energiaköltségek miatt 2026 elejéig elhúzódóan tér vissza a 2%-os célértékhez.

Miközben Európa ebben a bizonytalan gazdasági környezetben navigál, az EKB továbbra is óvatos marad. Bár a kamatcsökkentések némi enyhülést hoztak, a változó költségvetési politikák és a külső kockázatok – köztük a várható amerikai vámok – hatása továbbra is meghatározzák a régió pénzügyi kilátásait. Lagarde üzenete egyértelmű volt: a politikai döntéshozóknak rugalmasnak kell maradniuk, mivel a gazdasági feltételek nagyon gyorsan változhatnak.