Októberben az Egyesült Államokban a Munkaügyi Minisztérium jelentése szerint az álláslehetőségek száma jelentősen csökkent, és 2021 márciusa óta a legalacsonyabb szintet érte el. A szeptemberi 9,3 millióról 8,7 millióra esett vissza a nyitott álláshelyek száma, ami elmaradt a közgazdászok 9,3 millióra vonatkozó előrejelzésétől. A visszaesés ellenére az elbocsátások és felmondások aránya viszonylag stabil maradt, ami arra utal, hogy a munkavállalók bizalma nem ingott meg a munkaerőpiaccal kapcsolatban.
Ez a munkaerőpiaci elmozdulás több okból is jelentős, különösen a Federal Reserve kamatpolitikáját illetően. A FED kiemelt figyelemmel kíséri a munkaerőpiaci trendeket, mivel ez iránymutatásul szolgál a kamatlábakra vonatkozó döntéseihez, amelyek a 2022. márciusi nulla közeli szintről jelentősen emelkedtek az 5,25-5,5 százalékos sávba. A munkaerőpiac lassulása gyakran jelzi a kamatemelések lehetséges csökkentését, mivel ez a gazdaság lehűlésére utalhat. A Federal Reserve agresszív, az infláció megfékezését célzó kamatemelései ellenére a munkaerőpiac ellenállónak bizonyult, de a lehűlésére utaló legújabb jelek a fogyasztói kiadások mérséklődésével esnek egybe. A vállalatok a lakossági vásárlási szokások megváltozásáról számoltak be, mivel a termékvásárlásokra fordított kiadások csökkentek, viszont a szolgáltatásokra és élményekre fordított összegek növekedtek. Ez a megfigyelés összhangban van a Fed által preferált inflációs mérőszámmal, amely októberben a fogyasztói kiadások lassulását mutatta.
A befektetők most egyre inkább abban bíznak, hogy a Fed szünetelteti a kamatemeléseket. Jerome H. Powell jegybankelnök utalt a kamatemelések esetleges leállítására, ha a gazdasági adatok továbbra is a gazdaság lehűlésének jeleit mutatják. Ezt a hangulatot tükrözte a 10 éves amerikai kincstárjegy hozamának visszaesése, ami azt jelzi, hogy a befektetők a jövőben alacsonyabb kamatlábakra számítanak. A munkahelyek számának csökkenése eltántoríthatja a Fed-et a további kamatemelésektől, illetve a magas kamatok fenntartásától, mivel ez gyakran megelőzi a recessziót. A közgazdászok úgy vélik, hogy a munkaerőpiac ilyen mértékű lehűlése a Fed kamatemeléseinek végét jelezheti. Ami a tágabb munkaerőpiaci kontextust illeti, a munkanélküliségi ráta enyhén emelkedett, közel 4 százalékra, ami a járvány előtti szintekhez igazodik. Az üres álláshelyek száma 2022 márciusában 12 millió fölött tetőzött, de azóta csökkenő tendenciát mutat. A nyitott álláshelyek számának fogyatkozása ellenére a felvételi arány októberben stabil maradt, az elbocsátások pedig alacsonyabbak a járvány előtti szinteknél, ami erős munkaerőpiacra utal.
A Fed számára kulcsfontosságú infláció a kamatemelések 2022. márciusi megkezdése óta lassult, de továbbra is a központi bank 2 százalékos célja felett van. A Fed által preferált inflációs mérőszám októberben 3 százalékon állt, ami alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Előre tekintve a pénteken megjelenő novemberi foglalkoztatásról szóló beszámoló kiemelt figyelemmel kísérendő. A közgazdászok arra számítanak, hogy a munkanélküliségi ráta 4 százalék körül marad a mintegy 180 ezer fős állásbővülés mellett. Ez a jelentés kulcsfontosságú lesz a Fed következő, december 12-én és 13-án tartandó ülése előtt, mivel kritikus betekintést nyújt a munkaerőpiac jelenlegi állapotába.