Franciaország vezető vasárnapi magazinja, a Le Journal du Dimanche (JDD) 40 napos munkabeszüntetés után lefújta a közelmúlt francia történelmének egyik leghosszabb médiasztrájkját. Azonban több tucat újságíró felmondása várható, tiltakozásul a szélsőjobboldali előéletű új főszerkesztő, Geoffroy Lejeune kinevezése ellen. A június közepén kezdődött sztrájkot Lejeune kinevezése és a hírportál jobboldali platformmá való lehetséges átalakulása miatti aggodalmak váltották ki.
A sztrájkoló újságírók azt remélték, hogy a lap új tulajdonosa, a francia milliárdos Vincent Bolloré átgondolja Lejeune kinevezését. Azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a döntés érvényben marad, ami választás elé állította a munkatársakat, mégpedig hogy folytatják-e a munkát az új vezetés alatt is, vagy elhagyják állásukat. Az új főszerkesztő személye – aki korábban egy szélsőjobboldali francia magazint vezetett, amelyet egy rasszista gondolatokat megfogalmazó cikk közzététele miatt pénzbírsággal sújtottak -, parázs vitát váltott ki a francia médiában és politikai körökben egyaránt. A JDD újságíróinak szakszervezete úgy vélekedett, hogy Lejeune jobboldali szerkesztői irányvonala, beleértve a bevándorlóellenes nyelvezetet és Éric Zemmour szélsőjobboldali író és elnökjelölt támogatását, ellentmond a lap 75 éve fennálló értékeinek, amely centrista politikai elemzéseiről és a kormányfőkkel készített interjúiról volt ismert.
A milliárdosok szabadsága
Bár a sztrájk véget ért, a JDD drámája újra felerősítette a franciaországi sajtószabadsággal kapcsolatos aggodalmakat, ahol a magántulajdonban lévő médiumok jelentős része francia vagy külföldi milliárdosok ellenőrzése alatt áll. A helyzetre reagálva a parlament egy olyan intézkedést fontolgat, amely lehetővé tenné, hogy az államilag támogatott újságok, így a JDD újságírói is beleszólhassanak a főszerkesztő kiválasztásába. Emmanuel Macron elnök szintén nyilvános meghallgatásokat jelentett be szeptemberre, hogy megvizsgálják, miként lehetne erősíteni a sajtó függetlenségét.
Vincent Bolloré, akit gyakran Franciaország Rupert Murdochjaként jellemeznek, fokozatosan épített ki egy konzervatív médiabirodalmat, amelynek középpontjában a Fox News stílusú CNews hálózat áll. A Lagardère konglomerátum, amely közvetlenül a JDD tulajdonosa és Bolloré alá tartozik, kizárólagos jogot követelt magának az új szerkesztő kinevezésének ügyében. Az évek során több, a milliárdos által megvásárolt hírcsatorna jobboldali platformmá alakult át, ahol a régi újságírókat a politikai meggyőződéséhez igazodó munkatársakkal, és új szerkesztőségi irányvonalakkal váltotta fel.
Au revoir
Ahogy a sztrájk befejeződik, és az újságírók mérlegelik a lehetőségeiket valószínűsíthető, hogy a JDD munkatársainak többsége távozik a laptól. Néhányan egyesületet alapítanak, hogy a francia sajtóra vonatkozó jogszabályi keretek megváltoztatását szorgalmazzák a szerkesztőségek függetlenségének megőrzése és az újságírók védelme érdekében a szakmájuk gyakorlása során. Annak ellenére, hogy a sztrájk látszólagos vereséggel zárult, a szakszervezet hangsúlyozta, hogy a sajtószabadságért és az újságírói tisztességért folytatott harc nem ért véget, és a törvényre támaszkodva folytatják a küzdelmet a részvényesek befolyása ellen, hogy megvédjék elveiket.