Omicron!
A WHO előrejelzése szerint az elkövetkező 6-8 hétben az európai emberek több mint fele megfertőződhet az Omicron változattal. Üzletfejlesztési magazinként a DECISION-nál arra összpontosítunk, hogy ez a hullám hogyan fogja befolyásolni az üzleti tevékenységeket a kontinensen az elkövetkező hónapokban. Az emberek már megtapasztalták, hogy a munkaerőhiány milyen fejfájást okozhat, lásd az ünnepek alatt világszerte több ezer járatot töröltek az egészséges személyzet hiánya miatt. Bár a világ nagy része joggal összpontosít a kórházak kapacitására, egy másik mutató, amelyre mindannyiunknak figyelnünk kell, hogy nyitva maradnak-e az iskolák. Ha a gyerekek nem tudnak iskolába menni, a szüleik sem tudnak munkába menni. Ezért számos ország, köztük Franciaország is, az „utolsónak zárunk be, elsőként nyitunk ki” megközelítést alkalmazza az oktatási intézményekben.
Az iskolák mellett a világjárvány következő sürgető kérdésévé a karanténidőszakok váltak. Emlékszünk, hogy a világjárvány kezdetén az volt a nemzetközi konszenzus, hogy az embereknek 14 napig karanténban kell maradniuk, és ez alól csak akkor mentesülhettek, ha két negatív PCR-tesztet produkáltak. Ez az izolációs időintervallum folyamatosan rövidült, és most a munkavállalók, a kormányok és a munkáltatók között vita bontakozik ki arról, hogy milyen hosszú legyen ez az időkorlát. Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) öt napra csökkentette a karanténciklust. Ehhez igazodva a Delta Airlines megváltoztatta a szabályzatát, és csak öt nap COVID-specifikus betegszabadságot engedélyez a teljesen beoltottak számára plusz további két fizetett nappal, ha valakit az 5. napon tesztelnek, és még mindig pozitív a teszt eredménye. Ez feldühítette a szakszervezeti aktivistákat, akik ezt az 5 napot túl rövidnek tartják.
A vállalkozások természetesen működni szeretnének, azonban az emberek biztonságban akarják tudni magukat. Amint azt újra és újra láthattuk, a világjárvány az embereket igen csak nehéz helyzet elé állította. Bármi történjék is, az egyetlen biztos előrejelzés 2022 elejére vonatkozóan az, hogy a társadalom komoly gondokkal fog szembesülni.
Magányos gyerekek, aktív képernyők
Az SSRS/Luker on Trends, egy sporttal és társadalommal kapcsolatos felméréseket készítő cég szerint a történelem során először fordul elő, hogy a 12-17 éves gyerekek több időt töltenek egyedül vagy online, mint a barátokkal vagy a családdal. Ha ezek az emberpalánták ennyi időt töltenek egyedül/online, akkor ebből adódóan biztosan nem a focipályán vagy a kosárlabdapályán foglalják el magukat. Üzleti szempontból ez rendkívül aggasztó a sportklubok számára világszerte, hiszen az ifjoncok gyakran azért válnak egy csapat rajongóivá, mert valamikor játszották az adott sportágat, és az nem számít, hogy jól teljesítettek-e benne. Ez által sokkal mélyebben ismerhetik meg a sportágakat, és egyszerűbbé válik nekik a játékosokkal való kapcsolatteremtés is. Tehát ha egy fiatal baseballozik, nagy valószínűséggel baseballrajongó lesz belőle. Ebből következik, hogy ha a gyerkőcök a videojátékok iránt érdeklődnek, akkor az e-sport csapatok és streamelők rajongói lesznek, nem pedig a hagyományos sportcsapatoké. De ha ezek a gyerekek nem sportolnak, akkor a fandomhoz vezető kapu zárva marad. Ha pedig nem töltenek elég időt a családjukkal, akkor nem fogják örökölni az egyes csapatok és riválisaik iránti családi szeretetet.
Talán nem is az a legaggasztóbb ebben az egész trendben, hogy a nagy sportklubok eredményei mennyire fognak romlani. Ami ijesztő az az, hogy gyermekeink sokkal kevésbé lesznek aktívak és egyre jobban elszigetelődnek. Az emberek néha túlértékelik azt, amit a sport taníthat, mintha ez lenne az egyetlen módja annak, hogy valaki megtanulja a kitartást, a munkamorált és a rugalmasságot. Tudjuk, hogy ez nem igaz. De még az e-sport legnagyobb támogatóinak is el kell ismerniük, hogy ha a gyerekek egész generációi ülnek egyedül, mozdulatlanul a képernyők előtt, annak káros egészségügyi és társadalmi következményei lesznek. Amikor ezek a fiatalok nagykorúvá válnak és be kell lépniük a munkaerőpiacra, az jóval több küzdelemmel fog járni nekik, mint kortársaiknak.