Az európai gyorsan forgó fogyasztási cikkek (FMCG) piaca válaszúthoz érkezett. Az ukrajnai orosz invázió még jobban súlyosbította a szállítási, csomagolási és nyersanyagköltségek világjárvány okozta növekedését. Ez pedig a háztartások költségeit is emelte, pedig már így is küzdenek a magasabb energiaárakkal. A vállalatok kénytelenek ezeket az áremelkedéseket a fogyasztókra hárítani, ami a tömegmárkák számára aggodalomra ad okot.
Ha túlságosan megemelik az árakat, a fogyasztók olcsóbb termékekre fognak váltani. Ahogy Alan Jope, az Unilever vezérigazgatója fogalmazott: „Elkerülhetetlen, hogy az év hátralévő részében az árképzés felgyorsuljon… Az Unilever árképzése elérte a csúcspontját? Nem, még nem”. Amint azt a korábbi válságok során láttuk, míg a tömegáruk küzdenek, a réspiacok általában virágoznak. Ez az oka annak, hogy az olyan vállalatok, mint a Kazidomi az utóbbi időben szárnyaltak.
Olvasson a sorok között
A Kazidomi, amely név a latinból származik, és azt jelenti, hogy „mint otthon”, alapítója Emna Averard, egy ambiciózus és különleges 23 éves fiatal. A gyerekkorából kiindulva Averard nem vágta túl nagy fába a fejszéjét, amikor létrehozta a tagságon alapuló startupot, amely egészséges termékeket árul nagykereskedelmi áron. A vezérigazgató elmondása szerint gyerekkorában imádott egy játékot játszani édesapjával – aki táplálkozási szakértő volt -, miközben a szupermarketben sétáltak. Apja fogadott vele, hogy fejtse meg a termékek címkéit, hogy kiderüljön, melyek a legegészségesebb termékek, és melyek tartalmazzák a legkevesebb káros összetevőket. Így Averard már kora felnőttkorában tisztában volt azzal, hogy milyen nehéz megfizethető áron egészséges termékeket találni. Az e-kereskedelmi platformot nemcsak azért indította el, hogy megkönnyítse a vásárlást azáltal, hogy kizárólag minőségi készítményeket kínál, hanem azért is, hogy ezeket a gyakran drágább árfekvésű termékeket elérhetővé és megfizethetővé tegye. Modelljük sikeresnek bizonyult: a Financial Times szerint 2017-2020 között Európa 50 leggyorsabban növekvő vállalata között voltak.
A platformon egészséges, bio, vegán, gluténmentes és laktózmentes termékeket kínálnak a vásárlóknak online, kedvezményes áron. Ezeket a termékeket táplálkozási szakértők válogatják össze, így a tagok kényelmesen és felhasználóbarát módon vásárolhatnak otthonról, miközben megfelelnek a speciális táplálkozási és ételallergiás igényeiknek is. Szakértőik „kiszűrik a rosszat”, ami azt jelenti, hogy az oldalon található minden terméket holisztikus megközelítéssel értékelnek, hogy felmérjék a vásárlók egészségére és a környezetre gyakorolt hatásukat. Ez közvetlenebbül azt jelenti, hogy nem kínálnak finomított összetevőket, pálmaolajat, parabéneket vagy kőolajszármazékokat, valamint minden termékük mentes az állati eredetű összetevőktől és környezetbarát. Ezek a biztosítékok lehetővé teszik a szelektív vásárlók számára, hogy a világnézetükhöz igazodó módon vásároljanak. A Kazidomi üzleti modelljének kulcsfontosságú eleme annak biztosítása, hogy miután a tagok online megvásárolták a termékeket, azokat meglehetősen gyorsan megkapják. Bár jelenleg a Benelux-államokban, Franciaországban és Hollandiában működnek, a vállalat egész Európában terjeszkedni kíván, és ennek érdekében nem egy egyszerű terjeszkedési stratégiát alkalmaznak.
Saját márkát indítanak
A Kazidomi most saját márkás termékeket indít. Miért megy bele a tagsági alapú startup ebbe az új területbe ahelyett, hogy megtartaná a mostani irányvonalat? Sok más céggel ellentétben a Kazidomi egy küldetésen alapuló platform, amely azért jött létre, hogy az egészséges készítményeket megfizethetővé tegye. Ezért indította el a Kazidomi a tagságát, hogy segítsen az embereknek a legjobb termékekhez a legalacsonyabb áron hozzájutni. Most, hogy a Kazidomi eléri a kritikus vásárlói tömeget, más szempontok is kulcsfontosságúak voltak a fejlődése szempontjából: szolgáltatás, termékkatalógus, logisztikai folyamatok stb. Ennek eredményeképpen óriási munkát fektettek abba, hogy fokozatosan növeljék az élmény minőségét. Ma a Kazidomi Európa-szerte több ezer elégedett ügyfélnek kínálja termékeit, így hasznos adatokat gyűjt a legkelendőbb árucikkekről és a vásárlói preferenciákról, miközben piaci ismereteket és szakértelmet épít.
A Kazidomi most egy új kihívással néz szembe; egyes termékek árait egyszerűen nem lehet tovább csökkenteni az értékláncban lévő sok közvetítő miatt. Az európai biopiac értékláncával ma valóban egyértelműen probléma van. A termelők eladnak a márkáknak, a márkák aztán a nagykereskedőknek, a nagykereskedők a boltoknak, a boltok pedig végül a fogyasztóknak. Ennek az értékláncnak minden egyes lépése az ár növekedését jelenti a fogyasztók számára, kevés valódi hozzáadott értékkel. A Kazidomi úgy döntött, hogy a probléma megoldása érdekében elkerüli ezeket a közvetítőket, és közvetlenül a helyi termelőkkel dolgozik együtt. Ha a Kazidomi sikeresen véghez tudja vinni ezt az átmenetet, akkor megvan a lehetősége arra, hogy felforgassa az európai FMCG-szektort.